مواد آرایشی و جوان ماندن پوست

 

زیبایی جهره و اندام، ارزش زیادی دارد. مردم در بسیاری از کشورها سالانه چندین میلیون دلار صرف خرید مواد ارایشی می کنند. تا کنون  برخی از رازهای جلوگیری از مسن شدن و پرچروک شدن پوست کشف شده اند مهم ترین این راهکارها حفاظت از پوست با استفاده از مواد صحیح است. بهترین راه پیشگیری از پیر شدن سلول های پوست، حفاظت هر روزه آن ها در مقابل اشعه های زیان آور خورشید است.

 
در این جا قصد داریم راز جوان ماندن پوست شما را با شما در میان بگذاریم. موادی که در فروشگاه ها و داروخانه هابه عنوان لوزام آرایشی برای جوان نگاه داشتن پوست ارائه می شوند بیشمارند. اما چگونه می توان در میان این همه پماد و کرم های متنوع، ماده موثر و مناسب برای پوست خود را یافت؟ در وهله نخست، مشاهده و بسته بندی مواد آرایشی می تواند کمک بزرگی به خریداران این مواد بکند چرا که افاد مختلف در سنین مختلف به مواد ویژه ای نیازمندند.
پوست بدن ما در سنین جوانی مقدار زیادی کلاژن تولید میکند. از پروتئین کلاژن ، رشته های حفاظت کننده بافت پیوندی به وجود می آیند.
قشر فوقانی پوست یا اپیدرم در دوره جوانی و تازگی خود به سر می برد و به این ترتیب، با موفقیت تمام در برابر حملات عوامل زیان آور محیط زیست یا روندهای نابود کننده بدن مقاومت می کند. در این دوره از زندگی، با خیال راحت می توان از استعمال کرم های آرایشی گران قیمت صرف نظر کرد. زیرا بسیاری از این کرم ها همانند دشمنان خارجی مورد حجوم قرار می گیرند.
اما باید تذکر دهیم که درصدی از چین و چروک های پوست بر اثر کشیدن سیگار و قرار گرفتن پوست در برابر اشعه مضر خورشد به وجود می آیند.اشعه ماوراء بنفش، رشته های پروتئینی کلاژن را نابود می سازد.
به همین دلیل بایستی، یک کرم ویژه استفاه در ساعات روز، با فاکتور حفاظت کننده یا بیشتر برای مقابله به اشعه ماورا بنفش به کار برده شود.
بر اثر واکنش هایی شیمایی و متابولیسم درونی بدن، رادیکال های آزاد به وجود می آیند. این مواد که دارای یک الکترون منفرد هستند، بسیار فعال بوه و برای بدن ما زیان آور می باشند.
میزان این رادیکال های آزاد شده، بر اسر استعمال دخانیان و فشارهای روحی و روانی و عصبی افزایش می یابند. با مسن شدن سلول های پست، آن ها به تدریج قدرت مقابله به رایدکال ها را از دست می دهند. ویتامین های E , A , C در مقابله با رایدکال های آزاد شده، به سلول های پوست کمک می کنند. البته برای دست یافتن به تاثیر مفید این ویتامین ها، باید مقدار آن ها، به ویژه در فرم شیمایی با ثبات، در کرم های آرایشی افزایش یابد.
بر روی بسته بندی های مربوطه، این ویتامین ها تحت عنوان رتینول (ویتامین آ)، اسید آسکوربیک (ویتامین ث)، توکوفرول (ویتامین ای) ذکر می شود.
با بالا رفتن سن، کلاژن کمتریدر فیبروبلاست ها یا سلول های زنده پوستی ساخته می شود. اما در این دوره از زندگی، عنصر مس و منیزیم های حاوی کینون یعنی (موادی که از اکسیده شدن مواد شیمیی معطر یا آروماتیک به وجود می آیند) به سلول های پوست کمک می کند. این آنزیم ها علاوه بر این پوست را در مقابل زیانهای رادیکال های آزد حفظ می کنند، در به دست آوردن الرژی یار توانایی این سلول ها هستند. به این ترتیب، تقسیم سلول پوستی افزایش یافته و عمل احیای آن ها سریع تر انجام می گیرد.
پس از فرا رسیدن چهلمین بهار زندگی، پوست دائما تشنه است زیرا با کاهش میزان هورمون استروژن در بدن، قابلیت ذخیره رطوبت در سلول های پوستی کمتر می شود. با کمک اسید هیالورونیک، پوست بار دیگر توانایی ذخیره رطوبت  را باز می یابد و هم چون یک بافت اسفنجی، مولکل های آب را در خود جای می دهند . ویتامین آ علاوه بر این، بافت کلاژن را نیز فعال می کند.

در پایان باید از هورمون های گیاهی یا فیتوهورمون ها نام برد که  همانند هورمون استروژن عمل می کنند و با تامین مجدد رطوبت پوست، چروک آن ها تقلیل می یابد. اما باید متذکر شویم که این کرم ها و پمادها اکسیر جوانی نیستند و اثر آن ها با استعمال مستمر مشاهده می شود. هم چنین مصرف هر دارویی حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

 

پایان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *