مشکلات تنفسی و جراحی بینی

آیا بر روی بینی هایی که دچار مشکلات تنفسی از راه بینی هستند، می توان جراحی پلاستیک انجام داد؟
این سوال بعضی از بیمارانی است که برای جراحی های بینی مراجعه می کنند. در پاسخ به این سوال، باید گفت که اگر پیش از جراحی، در حین عمل و پس از جراحی، تمامی شرایط لازم برای حفظ سلامت بینی از نظر تنفسی مورد توجه قرار گیرد، می توان حتی دراین شرایط نیز اقدام به جراحی بینی کرد. البته در این موارد، جراح با مشکلات زیادی در عمل مواجه است که با تسلط خود بر مشکلات داخل بینی باید بتواند برآن ها غلبه کند.

 

بینی (1)
بینی (۱)

اما سوال بعدی این است که اساس این مشکلات چیست و چگونه توسط جراحی بینی رفع می شود؟ یکی از مشکلات داخل بینی که در جراحی های پلاستیک و زیبای بینی فرا روی جراحان بینی است انحراف تیغه بینی است. در بسیاری از بیماران انحراف بیرونی بینی در درجات مختلفی از انحراف داخل بینی همراه است در تعدادی از بیماران بدون هیچ انحرافی در ظاهر بینی داخل بینی دچار انحراف شدید است و این نوع از انحراف ها فقط با معایته دقیق داخل بینی قابل مشاهده است. گاهی بیماران از شنیدن این که  داخل بینی دارای تیغه بینی به شدت منحرف است، متعجب می شوند باید دانست که انحراف داخل و خارج بینی لزوما به هم موازی نیستند. به هر حال انحراف تیغه بینی در هر دو دسته یاد شده نیاز به اصلاح در حین جراحی دارد. در ابتدای جراحی قبل از شروع قسمت زیبایی عمل، جراح بینی تمام همت خود را صرف انحراف تیغه بینی و باز کردن راه تنفس می نماید و پس از اطمینان از برقراری راه طبیعی تنفس، به قسمت دوم جراحی که اصلاح ساختار ظاهری بینی با ایجاد تناسب در قسمت های مختلف بینی و صورت است می پردازد در صورتی که اصلاح تیغه داخل بینی صورت نگیرد، پس از عمل بیمار با مشکلات تنفسی از راه بینی مواجه خواهد شد.

 

غضرف بینی
بینی (۳)

مشکل شایع دیگر داخل بینی، رشد بیش از حد شاخک های داخل بینی است در هر فرد به طور طبیعی در هر قسمت بینی سه برآمدگی استخوانی در داخل بینی وجود دارد که در فارسی شاخک و در اصطلاح پزشکی تورینتیت بینی نامیده می شود. هوای تنفس درحین عبور از بینی، از لابه لای این برآمدگیها عبور کرده و اعمال مختلفی بینی مانند تصفیه، مرطوب سازی و گرم کردن هوا بر روی آن انجام می دهد. بنابراین علل مختلف، ممکن است این شاخک های داخل بینی بیش از اندازه رشد کنند و موجب تنگ شدن راه های هوایی داخل بینی شوند. در صورتی که رشد بیش از حد آن ها با درمان های دارویی قابل معالجه نباشد و مشکلات تنفسی برای بیمار ایجاد کرده باشد با روش های مختل جراحی می توان از اندازه آن ها کاست. در گشذته روش های جراحی شامل برداشتن تمام یا قسمتی از این شاخکها بوده است. با پیشرفت های صورت گرفته درجراحی، برای کاهش حجم این شاخک ها، بدون بداشتن یا دادن برش بر روی آن ها، با استفاده از روش های نوین این کار امکان پذیر است. به عنوان مثال با وارد کردن امواج رادیویی با فرکانس های چند مگاهرتز به داخل شاخک ها، یا با وارد نمودم فیبر لیزری به داخل آن ها تغییرات بافتی در داخل بافت شاخت ها رخ می دهد که در دراز مدت منجر به کوچک شدن آن ها می شود.
سومین مشکل شایع که موجب اشکال در تنفس قبل و بعد از جراجی بینی می شود، وجود پولیپ های بینی است. پلویپ های بینی بافت های اضافی متورم و برخاسته از داخل سینوس ها هستند کم کم رشد کرده و از مجرای سینوس وارد فضای بینی شده و راه تنفسی را مسدود می کنند. در صورتی که بیماری برای جراحی بینی مراجعه نماید و مبتلا به پولیپ باشد، در ابتدا باید پولیپ او درمان شود و بعد جراحی بینی انجام گیرد چرا که انجام جراجی پلاستیک بینی در بیمارانی که مشکل پولیپ های بینی در آن ها رفع نشده است موجب تشدید بیماری در آن ها می شود. با توجه به منشا اصلی پولیپ های بینی که از سینوسهای اطراف بینی است و نیز با توجه به این که اغلب بیماران از سینوزیت مزمن زمینه ای رنج می برند، درمان ریشه ای پولیپ های بینی بدون درمان سینوزیت مزمن امکان پذیر نیست. از آن روست که درمان سینوزیت مزن در این بیماران هم زمان با درمان پولیپ  ها از طریق جراحی آندوسکوپیک سینوس که از مشکل ترین جراحی ها در بدن از لحاظ تکنیک عمل است، بهتر است معالجه در این بیماران جراحی پلاستیک بینی در مرحله دیگری پس از درمان و بهبودی وضعیت سینوس ها صورت گیرد.
نتیجه این که از سه علت شایع مشکلات تنفسی در بیماران داوطلب جراحی پلاستیک بینی دو علت آن یعنی انحراف تیغه بینی و رشد بیش از اندازه شاخک های بینی هم زمان با جراحی پلاستیک قابل اصلاح اند اما علت سوم که شامل پولیپ های بینی و سینوزیت مزمن است لازم است در مرحله جداگانه ای پیش از انجام جراحی پلاستیک بینی تحت درمان مناسب قرار گیرد.
در صورت تشخیص صحیح و دقیق هر کدام از این مشکلات تنفسی با درمان مناسب بیمار داوطلب جراحی پلاستیک بینی می تواند از رفع مشکل تنفسی وسلامت بینی بعد از عمل جراحی اطمینان داشته باشد در این راستا انجام آندوسکوپی تشخیص قبل از جراحی کمک مهمی در تشخیص علت و یا علل ایجاد کننه مشکلات تنفسی بینی می کند.

 

پایان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *