مزایای سبیل برای سلامت مردان

شاید به نظرتان کمی عجیب بیاید اما داشتن سبیل برای مردان مزایایی به همراه دارد. با چند مورد از فواید آن بیشتر آشنا شوید.
شاید به نظرتان کمی عجیب بیاید اما داشتن سبیل برای مردان مزایایی به همراه دارد. با چند مورد از فواید آن بیشتر آشنا شوید.

سپر حفاظتی خوبی در مقابل اشعه خورشید است

درست است که سبیل ها فقط قسمتی از پوست بالای بینی را می پوشانند اما به هر حال می توانند بخش کوچکی از پوست را در برابر اشعه های مضر خورشید حفظ کنند. پژوهش های اخیر نشان می دهند ریش و سبیل می توانند پوست مردان را ۹۰ تا ۹۵ درصد از آسیب های اشعه ماوراء بنفش خورشید مصون نگه دارند. در نتیجه پیری پوست به تعویق می افتد و احتمال بروز سرطان پوست به حداقل می رسد.

به طور کلی موها حفاظ خوبی در مقابل خورشید هستند. بعضی از متخصصان اعتقاد دارند موها مانند فاکتورهای حفاظتی (SPF) عمل می کنند. هر قدر موهای صورت بلند و متراکم تر بوده و ضخامت بیشتری داشته باشند، فاکتور حفاظتی شان قوی تر است.

علائم پیری پوست را می پوشاند

افرادی که خصوص خنده عمیقی دارند یا می خواهند پیری پوست اطراف لب ها را بپوشانند، بهتر است از یک سبیل بلند و کلفت کمک بگیرند.گروهی از سبیل ها نعل اسبی هستندکه برای این قبیل افراد مناسب به نظر می رسد چون دنباله های سبیل روی خط خنده امتداد می یابد و اثری از خنده باقی نمی ماند.

عفوت ها و جوش های پوستی را کاهش می دهد

وقتی بخشی از صورت با سبیل پوشیده شده، دیگر لازم نیست موهای این قسمت هر روز تمیز شوند. در نتیجه احتمال عفونت باکتری ها و آکنه صورت کمتر می شود و مشکلات بعدی ناشی از آن نیز تا حدی رفع می شوند. متخصصان پوست و مو می گویند در این شرایط فولیکول های مو عفونت نمی کنند و به دلیل بسته شدن فولیکول ها، جوش ها و آکنه های صورت ایجاد نمی شوند.

علائم حساسیت و آسم را به حداقل می رساند

اگرچه درباره این ویژگی سبیل توافق جمعی وجود ندارد اما گروهی از متخصصان پوست و مو بر این باورند که موهای صورت می توانند علائم آسم و حساسیت را کاهش دهند و نقش حفاظتی در سیستم تنفسی دارند. البته بعضی ها هم کاملا با این فرضیه مخالفند. با این وجود نتایج چند پژوهش نشان می دهد افرادی که نسبت به عوامل حساسیت زا و آلودگی های محیطی حساس هستند، می توانند از این مزیت سبیل بهره ببرند.

موهای پایین بینی مانند فیلترهایی عمل می کنند که می توانند از ورود ذرات و عوامل حساسیت زا به بینی جلوگیری کنند.

سبیل های خاص!

افراد مشهور مانند سیاستمداران، ورزشکاران و هنرپیشگان تاثیر مهمی روی فرهنگ عامه مردم دارند. کافی است یک هنرپیشه محبوب مدل مو یا سبیل خاصی را انتخاب کند که در مدت کوتاهی طرفدارانش نیز همان مدل را انتخاب کنند.

چارلی چاپلین

چارلی چاپلین علاوه بر اینکه به نوعی نماد سینمای صامت است اما به دلیل سبیل کوتاه و خاصش معروف است و حتی تبدیل به امضایش شده.

کلارک گیبل

کلارک گیبل که با فیلم «بر باد رفته» به اوج محبوبیت رسید، عمده جذابیتش را مدیونسبیل مدادی اش است که تا آخر عمرش آن را حفظ کرد.

ادی مورفی

ادی مورفی را که نماد فیلم های کمدی دهه ۹۰ میلادی است، اصلا نمی توان حتی بدون سبیلش تصور کرد. او حتی یک بار نیز بدونآن در فیلمی بازی نکرده است.

مل گیبسون

مل گیبسون که با ساخت فیلم «شجاع دل» بسیار محبوب تر شد، کمتر سبیل می گذارد اما وقتی هم سبیل می گذارد آن را از نوع اساسی اش انتخاب می کند.

سروش صحت

بازیگر، نویسنده و کارگردان خوب کشورمان چند صباحی است که حسابی با نوع خاص سبیل هایش موردتوجه قرار گرفته است.

رام سینگ کاوهان

دارنده بلندترین سبیل دنیا از سال ۲۰۱۰ تاکنون رام سینگ کاوهان است که طول سبیلش ۴٫۲۹ متر است. خدا بدهد برکت!

جانی دپ

بازیگر محبوب این سال ها علاقه خاصی به سبیل دارد و اگر یادتان باشد در فیلم «دزدان دریایی کارائیب» نیز با همین سبیل هایی حاضر شد که در دنیای واقعی دارد؛ البته با ریش اش.

ماریو

ماریو یا همان قارچ خور معروف نماد بازی های رایانه ای است که با سبیل های کلفت و خاصش دل خیلی ها را برده است. برادرش لوئیجی نیز سبیل خاص خودش را دارد.

سبیل تان را با توجه به ساختار صورتتان انتخاب کنید

آرایشگران حرفه ای توصیه می کند برحسب نوع چهره این نکته ها را در نظر بگیرید:

– افرادی که بینی های بزرگ و برجسته دارند بهتر است سبیل های پهن و پرپشت تری را انتخاب کنند تا بزرگی بینی آنها کمتر به چشم بیاید.

– افرادی که دهان بسیار کوچک یا متوسط دارند بهتر است سبیل های کوچکی روی صورتشان داشته باشند.

– پیشنهاد می شود مردانی که دهان پهنی دارند یا لب بالایی شان برجسته است، سبیل های بزرگ و سنگینی مانند سبیل دسته دوچرخه ای انتخاب کنند. سبیل های دو قسمتی برای این افراد مناسب تر است و سبیل مسواکی یا قلمویی جزو انتخاب های نامناسب هستند.

– مردانی که صورتی گرد با اجزای یک اندازه و متناسبی دارند با کمک سبیل هایی که تقریبا مربع شکل هستند، جذاب تر به نظر می رسند.

آرایش سبیل تنوع زیادی دارد. بعضی از آنها در جهان تا حدود زیادی شناخته شده هستند. سبیل های مشهور بین المللی اینها هستند:

سبیل مدادی

مدادی

باریکی این سبیل به اندازه یک مداد است و به همین دلیل به این نام معروف شده. این سبیبل باریک بسیار نزدیک به لب بالایی قرار دارد. برای داشتن چنین سبیلی داشتن یک مداد کافی است تا خط بالای سبیل کاملا صاف شود.

سبیل انگلیسی

انگلیسی

کمی از سبیل مدادی پهن تر است و رو به بالا امتداد پیدا می کند. برای داشتن سبیل انگلیسی داشتن واکس مو ضروری است.

سبیل فرانسوی

فرانسوی

شبیه سبیل انگلیسی است اما انتهای این سبیل پیچ و تاب بیشتری دارد. این سبیل بسیار رسمی است و با کت و کلاه، تیپ رسمی فرانسوی را کامل میکند. شاید این روزها کمتر پیش بیاید که مردان فرانسوی چنین سبیلی روی صورتشان داشته باشند.

سبیل دسته دوچرخه ای

دسته

یک سبیل دو قسمتی است که هر سمت آن شباهت زیادی به دسته دوچرخه های قدیمی دارد.

سبیل نعل اسبی

تعل

آرایش این سبیل شبیه سبیل دسته دوچرخه ای است، با این تفاوت که انتهای سبیل به سمت پایین کشیده می شود. این سبیل باید مرتب شسته و شانه شود. بعضی از افرادی که به موتورسواری هیجانی علاقه دارند این مدل سبیل را انتخاب می کنند.

سبیل فومانچو
فومانچو

در بین چینی ها طرفداران زیادی دارد و در فیلم های آسیای شرقی شخصیت هایی با اینجور سبیل ها را می بینید. آرایش این سبیل هم کمی دشوار است و بیشتر برای هنرپیشه ها مناسب است.

سبیل مسواکی

مسواکی

به این مدل سبیل هیتلری هم می گویند. طول این سبیل حدود ۲٫۵ سانترمتر است. آرایش این سبیل چندان مشکل نیست و شکل آن باید شبیه ذوزنقه باشد.

سبیل قلم مویی
قلم مویی

لبه های گردی دارد و باریک تر از سبیل مسواکی است. البته پهنای بیشتری دارد و ظاهر آن کمی شبیه قلم موی نقاشان است. برای همین به آن سبیل قلم مویی می گویند. مرتب کردن این سبیل به نسبت ساده است و وقت زیادی نمی گیرد.

سبیل مجارستانی

مجارستانی

یک سبیل پرپشت و بزرگ است. لبه های آن به پایین دهان کشیده می شود و کمی پیچ می خورد. مارک تواین نویسنده معروفی است که او را با این سبیل می شناسند. سبیل مجارستانی با ویژگی های منحصر به فردی که دارد، به راحتی قابل تشخیص است. این سبیل در بعضی از امپراطوری های مجارستان رایج بوده و به همین دلیل به این نام مشهور شده است.

سبیل سالوادور دالی
سالوادور

یک سبیل عجیب بسیار باریک و بلند که با کمک کلی واکس و ژل به این صورت درمی آید. نوک این سبیل بسیار باریک است و کمی هم به سمت بالا متمایل می شود. سالوادور دالی نقاش سورئالیست معروفی است که از داشتن این سبیل خیلی خوشش می آمده و سبیلش هم مانند نقاشی هایش متفاوت است.

سبیل امپراتوری

امپراتوری

بعضی از پادشاهان به سبیل های بزرگ و پرپشت علاقه زیادی داشتند. در واقع در بعضی از دوره ها بلندی ریش و سبیل نماد مقام بالاتر بود؛ به همین دلیل بعضی از امپراتورها هم دلشان می خواسته با کمک سبیل های متفاوت خودشان را از دیگران متمایز نشان دهند. به هر حال به افراد عادی توصیه نمی شود به دنبال چنین سبیل هایی باشند چون مرتب کردن آن دردسرهای زیادی دارد.

اگر می خواهید سبیل بگذارید حواستان باشد که …

یک قانون کلی می گوید مردانی که صورت کوچکی دارند بهتر است سبیل های کوچکتری روی صورتشان داشته باشند. افرادی که اجزای صورتشان بزرگ است می توانند سبیل های پهن و بزرگتری انتخاب کنند. اشخاصی که صورت های کشیده و بیضی دارند هم می توانند با کمک سبیل صورتشان را کشیده تر نشان دهند تا بلندی صورتشان کمتر به چشم بیاید و تناسب صورتشان متعادل تر شود. به طور کلی انتخاب سبیل به طول دهان، اندازه بینی، فضای بالای لب، پهنای گونه ها، شکل و ارتفاع چانه، تراکم موهای سبیل و رنگ و بافت صورت بستگی دارد.

پایان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *