اگر شما هم همیشه در زمستان پوستی خشک، پوسته پوسته و ملتهب را تجربه می‌کنید، بدانید که معمولاً این اتفاق بدلیل خشکی هوای سرد در زمستان رخ می‌دهد. زمانی که هوای دور و بر شما خشک باشد، باعث خواهد شد تا رطوبت سطح پوست شما کاسته شود.

داشتن پوست خشک ناراحت‌کننده است، و می‌تواند بسادگی باعث بوجود آمدن چین و چروک، پوسته پوسته شدن، قرمزی و خارش گردد. یک دستگاه بخور خوب می‌تواند به شما کمک کند تا با این مشکل مبارزه کنید!

مزایای دستگاه بخور

زمانی که صحبت از زیبایی پوست و در کل سطح راحتی شما در طول زمستان است، دلایل خوبی برای داشتن یک دستگاه بخور در منزل و محل کارتان وجود دارد.

دلیل اول این است که پوست بدن همچون پوست پا، دست‌ها و کمر در فصل زمستان تمایل به خشک شدن دارد. مرطوب کردن تمام این نقاط به مانند صورتتان هم کاری دشوار است. داشتن یک دستگاه بخور در منزل و محل کارتان کمک خواهد کرد تا به کل پوستتان رطوبت ببخشید. از این طریق شما خطر کمتری برای ابتلا به اگزما، خارش و زبری پوستتان را خواهید پذیرفت.

دلیل دیگر برای انتخاب بخور، این است که می‌توانید از آن هنگام شب نیز استفاده کنید، یعنی دقیقاً زمانی که پوست شما خودش را ترمیم و بازسازی می‌کند. معمولاً پیشنهاد می‌شود که شب‌ها پوست خود را مرطوب کنید تا کاملاً جذب پوستتان شود و برای ترمیم سلول‌های پوستی استفاده گردد.

بنابراین اگر شما یک بخور در اتاق خوابتان روشن کنید، پوست شما از رطوبت هوا استفاده کرده و سلول‌هایش را بهسازی می‌کند و به احتمال خیلی کمتری پوست شما دچار پیری زودرس و چین و چروک خواهد شد.

همچنین استفاده از دستگاه بخور، برای پوستتان یک سد حفاظتی در برابر آلودگی هوا می‌سازد. رطوبتی که بصورت طبیعی بر روی پوست شما ایجاد می‌شود، پوست شما را نرم و منعطف نگاه می‌دارد، اما در جلوگیری از آلودگی و دیگر عناصر مضر محیط نیز نقش دارد.

زمانی که پوست شما خشک و فاقد این سد حفاظتی باشد، احتمالاً متوجه خواهید شد که پوستتان بیش از پیش تحریک شده است. تقریباً خشکی دلیل اصلی این تحریک است، ولی قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های محیط هم می‌تواند این مشکل را تشدید کند.

بخور، اینگونه کار می‌کند که به آرامی بخار آب را به هوای محیط می‌دمد. دستگاه بخور گرم، پیش از اینکه آب را به بخار تبدیل کند آنرا حرارت می‌دهد، بنابراین در طول ماه‌های زمستان برایتان دلپذیرتر است. زمانی که از بخور استفاده می‌کنید، آنرا از دیوار و مبلمان دور نگاه دارید، چرا که ممکن است آن‌ها را خیس کند.

از دستگاه بخوری استفاده کنید که اندازه‌اش مناسب محیط باشد. در بازار انواع بخورها یافت می‌شود، اندازه‌هایی مناسب اتاق خواب شما و برخی درخور سال پذیرایی‌تان.

هر زمانی که استفاده از بخور در فصل زمستان را شروع کنید، نخواهید توانست تغییرات بوجود آمده در پوستتان را باور کنید! متوجه خواهید شد که دیگر در ماه‌های سرد سال پوستتان نرم و لطیف‌تر از گذشته شده و کمتر خشک و پوسته پوسته می‌شود.

بنابراین یکی از بهترین کارهایی که در طول زمستان می‌توانید به روتین‌های زیبایی‌تان بیفزایید همین کار است، استفاده از یک دستگاه بخور.

بخور دادن پوست به یکی از روش های زیر صورت می گیرد:

بخور بخار آب: این بخور را می توان همیشه و در همه جا انجام داد. بدین صورت که پوست را در معرض بخار آب قرار داده، ولی مواظب باشید که بخار، پوست شما را نسوزاند، با این کار آلودگی ها و چربی ها و سلول های شاخی از سطح پوست تمیز شده و پوست شما مرطوب می گردد و این مرطوب بودن مانع ایجاد چین و چروک ها می شود.

بخور گل ختمی و بابونه:

این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و مرطوب شدن پوست می گردد باعث ضد عفونی و روشن شدن و شادابی پوست نیز میشود. بهترین کاری که می توان بعد از این بخور، علاوه بر استفاد از انواع ماسک ها انجام داد، استفاده از روغن زیتون و در صورت داشتن جوش در روی صورت، از آّب لیموترش می باشد که باید با کمک پنبه، مخلوط روغن زیتون و آبلیمو ترش را روی پوست مالیده و پس از ۳۰ دقیقه صورت را با آب ولرم شست.

بخور رامسن (زنجبیل شامی):

این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و شادابی پوست می شود برای دستگاه تنفسی نیز بسیار مفید می باشد. برای این منظور جوشانده غلیظ و بسیار گرم آن استفاده می شود که با انداختن پارچه یا لحاف بر سر، بخار آن را استشناق کرده و در همان حال پوست صورت را ماساژ می دهید و سپس با یک حوله تمیز پوست را تمیز می کنید. (مقدار لازم از این گیاه دو مشت کامل از ریشه آن در یک لیتر آب توصیه شده است.)

طریقه استفاده از بخور:

مقداری گل ختمی و گل بابونه را در ظرف آب جوش می ریزیم و سپس در ظرف را به مدت ۱۰ دقیقه قرار داده تا دم بکشد و سپس در ظرف را برداشته و یک پارچه کلفت روی سر خود و ظرف انداخته و همین طور که صورتمان بالای ظرف و در معرض بخارها قرار دارد و با کمک دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ داده ، این عمل را چندین بار تکرار می کنیم.

( نکته )۱: برای بخور دادن پوست می توانید از گیاهان زیر نیز به صورت بالا استفاده نمایید. این گیاهان عبارتند از : بابون، آویشن، اسطوخدوس، گزنه سفید، رازیانه، زیرفون، بومادران، اکلیل کوهی، نعناع صحرایی، صمغ عربی، کافور.

( نکته) ۲: پس از بخور دادن می توانید با کمک نوک انگشتان و یک دستمال ، جوش های سرسفید و سرسیاه خود را با فشار خالی نمایید ولی نکته مهم در این مورد آن است که پس از عمل بخور چون منافذ پوست باز می شوند و سر جوش ها نیز باز خواهد شد، بهتر است که برای تنگ کردن این منافذ پس از اتمام کار، از خیار رنده شده یا لیموترش تازه و یا اگر پوست چربی دارید از آب سرد یا یخ کمک بگیرید و آن ها را به صورت ماسک بر روی پوست قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *