مدت زمان تداوم احساسات مختلف+احساسات ,مدت دوام احساسات ,مدت دوام احساس غم ,کنترل احساسات ,شخصیت شناسی, احساس شادی ,احساس تنفر ,روانشناسی

مدت زمان تداوم احساسات مختلف

باغچه : محققان بلژیکی می گویند: احساسات ۱۹ گانه غم، شادی ،نفرت، درماندگی، حسادت،آرامش،اشتیاق، ستایش، استراحت و آسودگی، گناه، استرس، غرور، گیجی، عصبانیت ، تحریک ، ترحم، تحقیر، ترس و شرم و انزجار در انسان طول عمر مشخصی دارند، دراین میان غم با ۱۲۰ ساعت ماندگارترین حس است، اما شادی فقط ۳۶ ساعت عمر دارد.

این پژوهشگران در مورد علت این امر توضیح دادند: از دست دادن یا دوری عزیزان به این دلیل غیرقابل تحمل است که احساس اندوه ناشی از آن ۲۴۰ برابر بیشتر از سایر احساس ها نظیر شرم، شگفتی و خشم طول می کشد. حادثه های پی در پی ، اندوه انسان را بیشتر می کند و معمولا مردم زمان طولانی تری لازم دارند تا بر آن غلبه کنند، بدون آن که واقعا به ماهیت اندوه خود پی ببرند.

فیلیپه وردوین و ساسکیا لاوریسن از دانشگاه لون بلژیک از ۲۳۳ دانش آموز دبیرستانی خواستند مدت زمان احساسات خود را برایشان گزارش کنند.آنها همچنین باید می نوشتند که برای غلبه بر هر احساس چه رفتاری را در پیش می گیرند.

در میان ۲۷ نوع احساس، غم بیشتر از همه طول می کشد در حالی که شرم، شگفتی، ترس، انزجار، بی حوصلگی، خشم یا احساس آرامش گذرا تر هستند.

معمولا، حس اندوه ۱۲۰ ساعت طول می کشد تا رفع شود ولی این زمان برای احساس انزجار یا شرم فقط ۳۰ دقیقه است. نفرت هم ۶۰ ساعت و خوشحالی ۳۵ ساعت دوام دارد.

بی حوصلگی کوتاه ترین احساس به حساب می آید هرچند که پروفسور وردین و پروفسور لوریسن مدعی هستند حتی این زمان هم برای فردی که بی حوصله است، کند می گذرد.

خلاصه ای از نتیجه این تحقیق که در شماره بهار مجله Motivation and Emotion به چاپ رسید در مورد مدت زمان تداوم احساسات مختلف به شرح زیر است:

غم : ۱۲۰ ساعت

نفرت : ۶۰ ساعت

شادی: ۳۶ ساعت

درماندگی، امید، اضطراب، ناامیدی و خشنودی: ۲۴ ساعت

حسادت : ۱۵ ساعت

آرامش: ۸ ساعت

اشتیاق: ۶ ساعت

ستایش و قدردانی: ۵ ساعت

استراحت و آسودگی: ۴٫۳ ساعت

گناه: ۳٫۵ ساعت

استرس: ۳ ساعت

غرور: ۲٫۶ ساعت

گیج و منگی: ۲٫۵ ساعت

عصبانیت، بی حوصلگی و تعجب: ۲ ساعت

تحریک:۱٫۳ ساعت

ترحم: ۱٫۳ ساعت

تحقیر:۰٫۸ ساعت

ترس:۰٫۷ ساعت

شرم و انزجار: ۰٫۵ ساعت

منبع : salamatnews.com
گردآوری: مجله اینترنتی باغچه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *