اختلافاتی که پیوند زناشویی را تهدید میکند

ایران مطلب :زمینه های اختلاف که پیوند زناشویی را تهدید میکند بسیار است . اما مهمترین دلیل آن عدم برقراری ارتباط متقابل بین زن و شوهر است. جملاتی ازاین قبیل که «ما دیگر نمیتوانیم با هم بسازیم»، «دیگر تفاهم نداریم»و یا «اختلاف ما حل نشدنی است » حاصل این عدم ارتباط متقابل است . بسیاری از زن و شوهرها از این موضوع شاکی هستند که وقت کافی برای گذراندن وقت با یکدیگر ندارند . اما در حقیقت موضوع اصلی کمبود وقت نیست. مساله مهم این است که زوجها نمیدانند فرصت باهم بودن را چگونه سپری کنند.

قانون های زیادی وجود دارد که میتوانید با عمل کردن به آنها اوقاتی را که با همسرتان در منزل سپری میکنید به یکی از شادترین اوقات بدل کنید.

گفت و گوی ثمربخش با یکدیگر نقش مهمی در استحکام روابط زناشویی ایفا میکند. یک مکالمه وقتی سازنده است که موجب تخریب روحیه فرد مقابل نشود. زن و شوهر برای اینکه بتوانند ارتباط سازنده با یکدیگر برقرار کنند باید در مسیر محبت یکدیگر قرار بگیرند. در بسیاری موارد زن یا شوهر با قصد تسکین همسر خود حرفی به زبان می آورد که نتیجه گفت و گو را منفی کرده و بر بد حالی و ناراحتی وی می افزاید.

این روانشناس خاطر نشان کرد: این نکته را به خاطر داشته باشید که همسر شما رئیس شما نیست. صحبتهای رسمی در روابط زناشویی ثمربخش نیست. برای درک بهتر درحین مکالمه با همسرتان با علاقه به حرفها ی او گوش دهید. میز شام را دیر تر هم میتوانید جمع کنید ،ظرفهای کثیف داخل سینک ظرفشویی را هم دوساعت دیرتر میتوانید بشویید. مطمئن باشید همسرتان بیش از آنکه از شست و شوی به موقع ظرفها خوشحال شود از اینکه شما حرفها ی او را با دقت و آرامش گوش میدهید دلشادتر میشود.

وی افزود : بسیاری عادت دارند که حین شنیدن حرفهای طرف مقابل سکوت کنند اما سکوت همیشه با ایجاد حس تردید در طرف مقابل همراه است. معمولاً زن ها هنگام گوش کردن، اجزای صورت خود را تکان میدهند یا با تکرار کلمه آره درسته، عجب و جداً به طرف مقابل میفهمانند که در حال گوش دادن به حرف های وی هستند. نکته ای که باعث سوءتفاهم میشود همین است که زنها عادت به سر جنباندن دارند ولی مردان در بیشتر اوقات سکوت اختیار میکنند و خانمها به گمان اینکه حرفشان مفید نیست و خریدار ندارد دچار پریشانی خاطر میشوند.

طارمیان تاکید کرد:نقش مدیر کل را برای همسر تان بازی نکنید. مردان به اندازه کافی در شغل خود با مشکلات بسیاری مواجه هستند که باید آنها را حل و فصل کنند و گزارش صحیح به مدیرشان دهند. به همین دلیل دوست ندارند در منزل هم جوابگوی همسرشان باشند. از گوشزد کردن مشکلات و نقطه ضعفهای همسرتان خودداری کنید.-

پرحرفی نکنید

وی یاد آور شد: خانمها علاقه خاصی به داستانسرایی دارند و حال آنکه اغلب مردان از پرگویی و حاشیه رفتن در تعریف ماجرا بیزارند. بهتر است زمانیکه میخواهید با همسر خود درباره امور خانه یا تربیت فرزندان صحبت کنید گفت و گوی کوتاه و شیرینی داشته باشید. بیشترازآنکه بر مشکلات و نقطه ضعفهای همسرتان تمرکزکنید،جنبه های مثبت زندگی با وی را در نظر بگیرید و با تکرار این موضوع به وی بفهمانید که از زندگی با وی لذت میبرید و راضی هستید.

وی در انتها به زوجین توصیه کرد:هرگز صحبتهای همسرتان را قطع نکنید. یادتان نرود که همسرتان هم حق صحبت دارد، پس اجازه دهید که او هم صحبتش را به پایان برساند و این حس منفی که کسی به حرفهای من گوش نمیکند و یا حرفهای من به درد نمیخورد در او ریشه کن شود.- از به کار بردن فحش و عبارات ناسزا نیز پرهیز کنید. خطاب کردن همسر باکلمات رکیک وتند موجب تحقیر و رنجش خاطر وی میشود. شاید شما در زمانیکه گفته های فوق را به زبان میآورید حس بدی در دل نداشته باشید ولی فراموش نکنید آب رفته به جوی بازنمی گردد. ضمناً احترام متقابل را فراموش نکنید. میزان انعطافپذیری را در خود بالا ببرید و از بیان اختلاف نظر خود با همسرتان جلوی دیگران صحبت نکنید.

گفتنی است برای هرچه صمیمی تر بودن رابطه تان، احساسات مثبت و منفی را به یک میزان با هم درمیان بگذارید. نگفتن حقیقت به نوعی دروغگویی است. خود را وقف حقایق و زندگی آزادانه کنید و از پنهانکاری بپرهیزید. با بیان نیات درونی خود همسرتان را خشنود و به پایداری رابطه خود کمک کنید

منبع : hidoctor.ir

گردآوری:مجله اینترنتی باغچه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *