درد تنهایى  ، ارتباط برقرار کردن  ، روش های برقراری ارتباط  ، احساس تنهایی  ، جمع گریزی

چگونه با درد تنهایی کنار بیاییم؟!

باغچه: درد تنهایى آشنا و غریبه نمى‌شناسد و همراه همیشگى بسیارى از افراد در زندگى شلوغ شهرى امروزى ماست.

با وجودى که افراد زیادى پیرامون ما هستند امّا ارتباط برقرار کردن بسیار دشوار شده است. دو دلیل عمده براى این پدیده وجود دارد. یکى جامعه‌شناختى و دیگرى روان‌شناختى.

براى هزاران سال، مردم در روستاهاى کوچک و محدود زندگى مى کردند. آن‌ها تمام افراد خانواده و دوستان نزدیکشان را در کنار داشتند. آن‌ها در میان همان افراد بزرگ مى‌شدند، مدرسه مى‌رفتند، کار مى‌کردند، زندگى مى‌کردند و سرانجام مى‌مردند. آن‌ها لازم نبود هیچ کار خاصى انجام دهند تا بخشى از آن اجتماع باشند. همانجا به دنیا مى‌آمدند و بخشى از همان اجتماع بودند. امّا ظرف ١٠٠ سال اخیر، اجتماع دچار تغییرات بزرگى گشته است که بر اثر آن، مشکل انزواى شهرى به وجود آمده است.

* این تغییرات جامعه‌شناختى شامل چهار عامل اصلى هستند:

١- مهاجرت جمعیت به شهرهاى بزرگ در پى انقلاب صنعتى

٢- پیشرفت وسایل حمل و نقل و ایجاد روزافزون جوامع سیّار و در نتیجه از دست دادن خانواده بزرگ

٣- از هم پاشیدن هسته خانواده به خاطر پذیرش اجتماعى طلاق

۴- و از دست دادن سابقه دوستى با افراد به خاطر دورشدن آن‌ها در جستجوى آموزش، کار و زندگى بهتر

ما هنوز راهبردهاى تطبیقى مناسب را براى کنار آمدن با این تغییرات وسیع به وجود نیاورده‌ایم. امروزه مردم سعى در تطبیق دادن خود با تنهایى، انزوا، تغییرات مداوم، کارهاى پراسترس، خانواده‌هاى تک والدینى (پدر یا مادر) و لزوم بازسازى سیستم‌هاى پشتیبان اجتماعى مى‌نمایند. بسیارى از افرادى که به مشاوره مراجعه می‌کنند، درگیر این موضوعات هستند.

یکى از راه حل‌هاى کلیدى براى مقابله با انزواى شهرى، عضویت در گروه‌هایى است که براى فرد، معنى‌دار و لذت‌بخش باشد. موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کنید. حتماً گروه‌هاى مختلفى را با همان علاقه‌مندى پیدا خواهید کرد. من در بعضى از سمینارهایم به شرکت‌کنندگان پیشنهاد می‌کنم که حداقل در سه گروهى که احساس همنوایى و پذیرش مى‌کنند عضو شوند. عضویت به خودى خود، مزایایى به همراه خواهد داشت.

البته پیوستن و عضو شدن در گروه‌ها براى برخى افراد راحت نیست. در این صورت به احتمال زیاد دلایل روان‌شناختى مانع این کار مى‌شود. برخى افراد داراى تجربیات آسیب‌زا از محیط خانواده‌شان هستند. خانواده نخستین گروهى است که ما به عضویت آن در مى‌آئیم. اگر در محیط خانواده به افکار و احساسات شما احترام گذاشته نشود آنگاه شما نیز از فکر کردن به عضویت در هیچ گروه دیگرى احساس آرامش و راحتى نخواهید کرد. چنین تجربه دردناکى مى‌تواند در فرد به ایجاد هراس (فوبیا) از گروه‌هاى اجتماعى بینجامد. اگر فکر کردن به مشارکت در یک گروه براى شما تهدیدآمیز و اضطراب‌آور جلوه مى‌کند، احتمالاً دچار چنین هراسى هستید.

و سرانجام این که اگر خودتان تجربه ناخوشایندى از پیوستن به گروه‌هاى اجتماعى ندارید امّا در خانواده‌اى بزرگ شده‌اید که پدر و مادرتان چنین مشکلى داشته‌اند، شما نیز ممکن است یاد گرفته باشید که از پیوستن به گروه‌ها بترسید زیرا آن‌ها چنین بودند.

هم‌اکنون روش‌هاى درمانى خیلى خوبى در حوزه روان‌درمانى وجود دارند که به مردم حل مشکل هراس از نزدیک شدن و ارتباط برقرار کردن با افراد یا گروه‌ها کمک مى‌کنند. تجربیات آسیب‌زاى خانوادگى یا گروهى را مى‌توان به کمک این روش‌ها خنثى کرد. درمان‌هایى که بیشترین نرخ موفقیت را به همراه دارند عبارتند از REMAP (یک الگوى درمانى جدید و جالب که با به کارگیرى طب فشاری- از روش‌هاى درمانى مخصوص به چین که در آن نقاط خاصى از بدن با فشار انگشت تحریک مى‌شود- حساسیت‌زدایى سریع ازدردهاى هیجانى را تسهیل مى‌کند)، EFT (تکنیکى در روان‌درمانى با هدف حساسیت‌زدایى. در این تکنیک هنگامى که بیمار بر روى یک موضوع خاص تمرکز مى‌کند، ضربات ملایمى به نقاط طب‌سوزنى وارد مى‌آید.) و EMDR (شکلى از روان‌درمانى با هدفِ پرداختن به خاطره‌هاى ناگوار، کاستن تأثیرات بلند مدّت آن‌ها و کمک به بیمار در ایجاد و توسعه سازوکارهاى انطباقى بیشتر.)و تمرکز تجربى (در روان‌درمانى، منظور از تمرکز، یعنى نگاه داشتن توجه باز و بدون قضاوت فرد به چیزى که مستقیماً تجربه مى‌شود امّا هنوز به کلام در نیامده است). پژوهش‌ها نشان مى‌دهند که این روش‌ها سریع‌تر و اثر بخش‌تر از روش‌هاى قدیمى درمان که متکى بر صحبت کردن با بیمار هستند، مى‌باشند.

با وجودى که این روش‌هاى درمانى مربوط به پیشرفت‌هاى اخیر در حوزه روان‌درمانى هستند امّا تعداد فزاینده‌اى از روان درمانگران به آن‌ها علاقه‌مند شده‌اند. کسانى که این رویکردهاى جدید را فراگرفته‌اند دریافته‌اند که بسیارى از مشکلات دیرپا را مى‌توان به کمک آن‌ها در مدت کوتاهى از بین برد. به جاى چند سال، برخى از موضوعات فقط به چند ماه درمان نیاز داشته‌اند. گاهى اوقات حتى پس از یک جلسه درمان، اثرات آن آشکار گشته است. با برطرف شدن موانع روان‌شناختى و افزودن افراد جدید به زندگى خود، کیفیت زندگى بلافاصله بهبود خواهد یافت.

منبع : ravankadeh.com

گردآوری:مجله اینترنتی باغچه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *