زناشویی,زندگی مشترک,سکس,ارتباط زناشویی,همسر ,زن و شوهر,زندگی ,دختر و پسر ,ازدواج,خواستگاری,نامزدی,دوستی,دوستت دارم,عاشقانه,روانشناسی,روانشناختی

افزایش سن ازدواج دختر ها و پسر ها

چرا دیر ؟

۴۹ درصد پسران ۱۵ تا ۲۹ ساله مجرد اصلا شرایط خود را برای ازدواج مناسب نمی بینند ، از طرفی دختران همین سن ، تنها ۲۲ درصد برای ازدواج آمادگی ندارند . این نظر سنجی سازمان جوانان البته نکات جالب دیگری را نیز در برگرفت ، از جمله این که سخت گیری پسران در ازدواج بیشتر و تمایل دختران به برگزاری مراسم ازدواج مجلل نیز بالاتر است .

اقتصاد و معیشت

همان طوری که پیش بینی می شود عوامل اقتصادی و معیشتی در تاخیر سن ازدواج مهمترین نقش را ایفا می کند ، طبق نظر سنجی پیدا کردن شغل مناسب به نظر ۹۰ درصد دخن و ۹۲ درصد پسران ، انتظار برای دستیابی به امکانات رفاهی جهت آغاز زندگی مشترک از نظر ۸۱ درصد دختران و ۸۳ درصد پسران ، اشتغال زنان نیز ۸۱ درصد دختران و ۴۱ درصد پسران تاثیر زیادی دارد.

همچنین به نظر ۵۲ درصد دختران و ۴۵ درصد پسران کسب درآمد توسط زنان و نیازی آنها از مردان در افزایش سن ازدواج دارد .

آقا پسرها : آمادگی نداریم !

از میان پاسخگویان مجرد ، ۲۷ درصد دختران و ۵۰ درصد پسران اصلا شرایط را برای ازدواج مناسب ندانسته و تنها ۲۲ درصد دختران و ۷ درصد پس شرایط خود را به میزان بسیار زیاد برای ازدواج مناسب دانسته اند .

کاریکاتور شرایط سخت ازدواج جوانان

معیار های ازدواج موفق :

اما معیار های یک ازدواج موفق چیست ؟ محمد تقی حسن زاده ئیس مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی وزارت ورزش و جوانان می گوید : «تفاهم و درک متقابل ، شرایط مالی مناسب ، صداقت و درستکاری به ترتیب از مهمترین معیار های مورد نظر پاسخگو به حساب می آید .»

شاید به این خاطر است که می گویند هم پول داشته باشید و هم صداقت تا یک ازدواج و زندگی موفق و در نتیجه «خانواده عاشق» داشته باشید .

سختگیری آقا پسر ها و دختر خانم ها :

در این نظر سنجی و از روی پاسخگویی ها مشخص شده که میزان سختگیری جهت انتخاب همسر در میان پسران از دختران بیشتر است ، نتایج نشان داده که در میان دختران ۴۵ درصدمیزان سختگیری شان بسیار زیاد و زیاد عنوان شده و این در رابطه با پسران ۵۳ درصد است ، از طرفی ۴۰ درصد ختران در مقابل ۴۳ درصد از پسران به برگزاری مراسم ساده و کوچک در یک سالن معمولی تمایل دارند ، اما میزان تمایل به انجام مراسم مجلل در یک هتل یا باشگاه درجه یک هم مورد تمایل ۲۰ درصد از دختران و ۱۵ درصد از پسران قرار دارد .

حلقه ازدواج و نامزدی

سن ازدواج ۲۷ سال است

چندی پیش بود که دکتر مطلق ، رئیس دفتر سلامت و جمعیت ، خانواده و مدارس در وزارت بهداشت اعلام کرد ، در گذشته میانگین سن ازدواج ۲۱ سال بود اما ال حاضر به ۲۷ سال رسیده است . نکنه دیگری که باید به آن اشاره داشت فرزند دار شدن زوج هاست . فاصله فرزند آوری پس از ازدواج ، بسیار طولانی شده است و جای تعجب دارد که سن بارداری در کشور حدود ۸ تا ۱۰ سال افزایش پیدا کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *