۶ ترفند برای از بین بردن فوری بوی بد یخچال

 

آیا می‌دانستید که نوشابه گازدار را اگر در سینی بریزید و درون یخچال تمیز شده قرار دهید، تمامی بوهای بد مانده درون یخچال را جذب خواهد کرد. برای این از سینی استفاده می‌کنیم تا سطح تماس نوشابه‌ها با بوی درون یخچال بیشتر شود، از این رو بوها زودتر جذب شوند. برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر و جذب بوی بد یخچال، شما می‌توانید یک قاشق غذا خوری وانیل را با یک فنجان نوشابه مخلوط کنید تا بوهای خیلی تند را هر چه زودتر از بین ببرد.

 

سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده سرچشمه: شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد، وقتی که در یخچال را باز می‌کنید، با بوی ناخوشایندی روبه رو شوید که بسیار آزار دهنده است و بدتر از آن نمی‌توانید منشاء این بوی بد را پیدا کنید. اگر از قبل تصمیم گرفته بودید که چیزی برای خوردن بردارید با وجود این بوی بد اشتهای‌تان کور خواهد شد. در چنین مواقعی اولین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند، این است که احتمالا غذایی فاسد شده است و خیلی زود در قفسه‌های پایین یخچال به دنبال غذای فاسد شده می‌گردید. اما با ماده غذایی فاسد شده رو به رو نمی‌شوید. در چنین مواقعی شما باید از یکسری اصول برای رهایی از این بوهای ناخوشایند پیروی کنید. که در ادامه این یادداشت به آنها می‌پردازیم.

 

ما درون یخچال از انواع میوه‌ها و سبزیجات گرفته تا مواد غذایی مصرفی روزانه‌مان را نگه داری می‌کنیم. اگر برخی از غذاها را بدون  پوشش درون یخچال نگهداری کنید، بعد از چند روز ترکیب این بوها با هم اثر کاملا ناخوشایندی را به وجود می‌آورد تا جایی که آب مصرفی درون یخچال نیز با این بوی ناخوشایند ترکیب شده و طعم‌ بیسار بدی می‌گیرد.

 

۱. یخچال را کاملا تمیز کنید

گام اول برای رهایی از بوی ناخوشایند یخچال، احتمالا دشوار اما کاملا لازم است. درون یخچال خود را از هر گونه مواد فاسد شدنی و یا غذاهایی که قرار است چند روز آینده مصرف کنید، خالی کنید و درونش ظرفی که از قبل درونش یخ ریخته‌اید، قرار دهید و در آن را ببندید. دلیل بیرون کشیدن وسایل به این خاطر است که می‌خواهیم آن را خاموش کرده و در آن  را باز نگه داریم. توجه داشته باشید وقتی مواد مصرفی را از یخچال بیرون می‌کشید، اگر غذا و یا ماده‌ای فاسد شده است را دور بریزید. در هنگام تمیز کردن یخچال تمام قفسه‌ها و سینی‌های موجود در یخچال را جدا کرده و با آب و شوینده مناسب بشویید. بطری‌های محل نگهداری مایعات را درون سینک قرار دهید و خوب تمیزشان کنید. با وسواس زیاد درزهایی که ممکن است تکه غذایی لای آن گیر کرده باشد را خوب تمیز کنید. در برخی از مواقع تکه غذاهای باقی مانده در درز و کنار زه‌های یخچال باعث بوی بد آن می‌شوند، حتی دیده شده که مواد غذایی در کانال هوای یخچال هم جا خوش می‌کنند، تمامی شکاف و دریچه‌های داخلی یخچال را خوب بازرسی کنید تا تکه غذایی آنجا نباشد. نوارهای آب‌بندی دور یخچال را با یک دستمال مرطوب پاک کنید.

۲. برای نظافت یخچال از مواد طبیعی هم می‌توان استفاده کرد

مهم نیست که برای نظافت از چه نوع مواد شیمیایی استفاده می‌کنید، در کل در جایی که مواد غذایی نگهداری می‌شود، استفاده از مواد شیمیایی مورد تایید نیست. شما می‌توانید از مواد طبیعی که خاصیت تمیز کننده‌گی دارد، استفاده کنید. در اینجا استفاده از نصف فنجان نوشابه با ترکیبی از آب برای زدودن جرم‌ها ایده بدی نیست و یا برای برق انداختن سطوح یخچال از ترکیب سرکه سفید به همراه کمی آب می‌توان استفاده کرد تا سطوح کاملا براق و تمیز شود.

۳. جمع کردن بوی بد از درون یخچال

شما می‌توانید با قرار دادن یک بطری نوشابه باز درون یخچال بوهای بد را با این روش جذب کنید. آیا می‌دانستید که نوشابه گازدار را اگر در سینی بریزید و درون یخچال تمیز شده قرار دهید، تمامی بوهای بد مانده درون یخچال را جذب خواهد کرد. برای این از سینی استفاده می‌کنیم تا سطح تماس نوشابه‌ها با بوی درون یخچال بیشتر شود، از این رو بوها زودتر جذب شوند.
برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر و جذب بوی بد یخچال، شما می‌توانید یک قاشق غذا خوری وانیل را با یک فنجان نوشابه مخلوط کنید تا بوهای خیلی تند را هر چه زودتر از بین ببرد. از دیگر روش‌های طبیعی برای از بین بردن بوی بد یخچال استفاده از یک ظرف قهوه خشک است. چون بوی قهوه خیلی زود جای بوهای بد یخچال را می‌گیرد. از دیگر موادی که می‌توان برای این منظور استفاده کرد؛ یک فنجان سرکه سفید، تکه‌های ذغال چوب و حتی می‌توان از یک کاسه جو نیز برای این امر کمک گرفت.
 نکاتی برای تمیز و بوزدایی کردن یخچال فریزر
یخچال

۴. غذاهای زود فاسد شدنی را در معرض دید قرار دهید

اگر امکان فراموش کردن میوه و سبزیجات وجود دارد، سعی کنید اینگونه مواد مصرفی زود فاسد شدنی را در کشو و دور از چشم قرار ندهید. این گونه مواد را در قفسه‌های بالا قرار دهید تا در هر بار باز کردن یخچال جلوی چشمتان باشد. به این ترتیب قبل از اینکه مواد غذایی فاسد شدنی سر از سطل زباله در بیاورند، شما می‌توانید آن‌ها را مصرف کنید. با این روش از فاسد شدن و تجمع بوی حاصل از فساد غذاها در یخچال جلوگیری می‌کنید.

۵. از ظروف هوادهی استفاده کنید

پیتزا و غذا‌های بسته بندی را با مقوای سر بسته خود درون یخچال قرار ندهید. در ضمن اضافه ساندویچ خود را درون دستمال سفره‌ای قرار ندهید. این گونه مواد را درون ظرف‌هایی که دارای شکاف هوادهی هستند، قرار دهید. این کار باعث می‌شود غذای شما مدت بیشتری درون یخچال نگهداری شود. اگر شما چنین غذاهایی را درون ظرف در بسته قرار دهید، به محض اینکه از یخچال خارج کردید، وقتی در آن را باز کنید با بوی ناخوشایندی روبه رو خواهید شد.

۶. از برچسب‌های تاریخ مصرف دار استفاده کنید

استفاده از برچسب‌های تاریخ دار به شما کمک می‌کند که هیچ وقت با صحنه فاسد شده و بدبوی غذا درون یخچال مواجه نشوید. شما با دیدن تاریخ روی ظروف متوجه می‌شوید که زمان مصرف آنها فرا رسیده و اگر به هر دلیلی یادتان رفت. می‌توانید با نگاه کردن به تاریخ از مسموم شدن خود جلوگیری کنید. این کار هم برای سلامت شما مفید است و از اسراف مواد غذایی و بد بو شدن محیط یخچال جلوگیری می‌کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *