وسواس چه می کند
برخی روانشناسان افسردگی را مادر بسیاری از بیماری های روانی می دانند، یعنی معتقدند به بیماری های روانی به افسردگی مرتبط است اما از نظر برخی دیگر وسواس به عنوان مادر مشکلات روانی عنوان می شود. وسواس از قدیم یکی از مشکلات بشر بوده که از آن رنج می برده، حتی می توان گفت توجه به وسواس در بین شعرا و دانشمندان ایرانی وجود داشته است و از آن به عنوان مادر جنون یاد می کنند.

درباره این بیماری تحقیق بسیاری انجام و راه کارهای متعددی برای پیشگیری از آن ارائه شده است. ولی ا.. نعمتی کارشناس ارشد روان شناسی بالینی با اشاره به این که بیماران بسیاری با مراکز مشاوره مراجعه می کنند که در کنار سایر مشکلات به نوعی گرفتار مشکل وسواس هم هستند، می افزاید: این عارضه یک بیماری هزار چهره است یعنی فرد از هر دری آن را بیرون کند از در دیگر وارد می شود. به طوری که بیمار خود درمانده، مستاصل، نا امید و گرفتار می بیند و افسرده می شود.

افسردگی
افسردگی

یعنی فرد وسواسی به مرور و با بالا رفتن سن دچار افسردگی می شود و درمان وسواس با مشکلات بیشتری روبه رو می شود. وی در مورد تعریف وسواس یاد آور می شود که این بیماری می تواند با یک مجموعه علایم متفاوت و گسترده در فرد آغاز شود و افرادی که تا حدودی واسواسی هستند، زندگی آنها مختل نمی شود اما این علایم ممکن است گسترده تر شود و با اختلال شخصیت وسواسی، اجباری و «افکار وسواسی- اجباری» و در نهایت وسواس فکری، عملی منجر شود.
فرد وسواس فردی مقرراتی و سخت گیر است که کارها را با سختی زیاد و همراه کمال گرایی انجام می دهد و با آمدن انواع افکار مزاحم و ناخواسته زیاد و بیهوده دچار اضطراب می شود و با تلاش زیاد نمی تواند این افکار را از ذهن خود بیرون کند و در ادامه با انجام برخی کارها از اضطرابش می کاهد و ولی در نهایت به صورت پیچیده ای باعث تشدید وسواس می شود.
وی افکار وسواسی را حضور یا ورود سیل آسای افکار نا خواسته، مزاحم و اضطراب آور می داند که فرد از بیهوده بودن آن اطلاع و آ گاهی دارد و ولی قادر به رهایی از آن نیست.
مدیر گروه روان شناسی مراکز تربیت معلم مشهد عوامل ارثی را در پیدایش وسواس موثر می دان و می افزاید: وقتی وضیعت سلامت اقوام و خویشاوندان نزدیک افراد مراجعه کننده به مراکز مشاوره را برسی می کنیم، می بنیم که به این بیماری مبتلا هستند یعنی علاوه بر عوامل، الگو برداری از اطرافیان، ارث نیز در بروز این بیماری موثر است.

زندگی سالم,موفقیت,کسب موفقیت,رازهای رکوچک زندگی,موفقیت های بزرگ,آنچه برای یک زندگی سالم نیاز دارید,آنچه برای یک زندگی موفق نیاز دارید,آنچه برای موفقیت نیاز دارید,شادی, روانشناسی زندگی سالم,سلامتی,آیا من , من چگونه فکر میکنم,نکته طلایی,نکته اساسی,راز زندگی,راز زندگی موفق,راز زندگی سالم,راز زندگی  پر شور,شادی,شادمانی,شاد زیستن, شاد بودن,شعف,شور و شعف,پیروزی,راز پیروزی,راز موفقیت و سلامت,تندرستی
وسواس بیماری روحی روانی

او می افزاید: مجموعه عوامل ارثی، تربیتی و اکتسابی یک خانوده در به وجود آمدن این بیماری بسیار مورد توجه است. مثلا در خانوده ای که مادر دچار وسواس است و دائما به کیفیت کار، بی نقص بودن و درست انجام دادن آن سفارش می کند و نظارت دائمی بر دیگران دارد ممکن است فرزندان این خانواده با مشکل رو به رو شوند.. در کنار عوامل زمینه ساز، عوامل آشکارساز محیطی نیز وجود دارد که در فرد مستعد می تواند مشکل شود.
وی با اشاره در نظر گرفتن شرایط فامیلی در هنگام ازدواج زمینه این بیماری را در فامیل وسواسی بیشتر می داند. او با اشاره به این که وسواسی تابلویی بالینی مشخص و آشکار ندارد که دچار وسواس هستند! در واقع همان شک و تردید زیاد در خرید، مهمانی و بحرانی که در هنگام یک مهمانی خانم ها را دچار اضطراب می کند، از علائم وسواس است. کسانی که خیلی طبق برنامه رفتار می کنند، دچار وسواس هستند(البته همه این موارد به شکل افراطی مدنظر است.)
در مورد خانوده هایی که ازدواج کرده اند باید گفت راه های پیشگیری کودکان و نوجوانان از ابتلای به این بیماری کار آسان تری است و والدین در دوران رشد بچه ممکن است با برخی علائم رو به رو شوند که زنگ خطری برای والدین است و باید به فکر درمان باشند. مثلا بچه های دبستانی که در انجام تکالیف خود بسیار دقیق هستند و می خواهند تکالیف شان را بی نقص و عیب انجام دهند و کارشان را با اضطراب دنبال می کنند و دائما دنبال این هستند که مشق و تکالیف آنها ایراد نداشته باشد و دیگران آنها را تایید کنند، نشانه هایی است که والدین باید به آنها توجه بیشتری داشته باشند.
پدر و مادر باید مواظب باشند که کیفیت کار آنها را خیلی زر ذره بین قرار ندهند و به جای آن حجم کار بیشتری در زمان کمتری را به آنها واگذار کنند، کارهای جذاب و خویشاوندی در یک دوره زمانی، از کاری به کاری بپردازد تا کودکان وقت زیادی برای بررسی و شک کردن نداشته باشد. پدر و مادر باید توجه کنند که از دقت و وسواس فرزندشان تعریف و تمجید و از او به عنوان الگو و سرمشق در مدرسه یاد نکن چرا که وسواس آنها را بیشتر می کند.
مساله دیگری که باید به آن توجه نمود این است که تیپ های شخصیتی وسواس کسانی هستند که به قولی از همان بچگی شخصیت متفاوت دارند. مثلا پدر و مادر می گویند خیلی خانم است یا خیلی آقاست یعنی بچه نیست و بچگی نمی کند. کودک مستعد (البته لزوما نه همه بچه ها) از ابتدا مثل بزرگ تر ها رفتار و نسبت به همه احساس مسئولیت می کند و (به شکل افراطی) به نوعی مثل یک مادر بزرگ نسبت به والدینش احساس تکلیف می کند و به قولی اصولی رفتار کردن کودکان زنگ خطری است که والدین باید در رابطه با آن با مشاور و روان شناس مشورت کنند. اگر سنگ بنای شخصیت به همین صورت پی ریزی شود، تغییر دادن آن سخت خواهد بود چرا که یکی از مقاوم ترین بیماری ها نسبت به درمان اختلالات روانی وسواس است. پس بهتر است که درمان هر چه سریع تر صورت گیرد.
این مشاور روان شناس در ادامه می افزاید فرد سالم فردی است که در هر دوره از زندگی ویژگی های خاصی آن دوران را داشته باشد و به عبارت دیگر اگر نوجوانی بخواهد بزرگسالی خوبی داشته باشد باید نوجوانی کند، کودک هم باید کودکی(بچگی کند) تا بزرگسال باشد.
وی در ادامه می گوید: وسواسی ها تعریف خوب و بد و درست و نادرست مشکل دارند یعنی بیمار وسواسی در داشتن مهمانی دادن با دیگران متفاوت است «درست بودن» را خیلی سخت تعریف می کند و به همین خاطر خودش را هم قبول ندارد و غالبا به خودش نمره قبولی نمی دهد و خود را ملامت می کند که در نهایت افسردگی را به دنبال می آورد و به طور طبیعی چنین فردی معیارهای سختی که خود بر اساس آنها مردود می داند، به دیگران و نزدیک ترین افراد تسریع می دهد و فرزند و همسرش را با آن معیار می سنجد و از آنها نیز راضی نیست و مرتب ایراد می گیرد.
فرد وسواس انتقادگر است و طبیعی است که در این خانواده ها والدین و بچه ها ارتباط خوبی با هم ندارند و نمی توانند هم صحبت و شنونده خوبی باشند و به طور سلسله وار زمینه بروز خیلی از مشکلات دیگر هم فراهم می شود.
اعتماد به نفس بچه های چنین خانواده ای که غالبا زیر نگاه های منتقدانه پدر و مادر قرار دارند و دائما از کار آنها ایراد گرفته می شود آسیب می بیند و آنان فکر می کنند که افراد خوب و موفقی نیستند و این موضوع به صورت بنیادی جزئی از وجودشان می شود و تا آخر عمر با آ«ها خواهد بود و در آینده هم در برقراری روابط با دیگران دچار مشکل می شوند.
نعمتی با توجه به این که حدود ۵۰ درصد افرادی که برای مشکلات وانی به او مراجعه می کنند، در کنار سایر مشکلات به وسواس نیز دچار هستند و معمولا این عارضه در دختران و خانم ها بیشتر دیده می شود، می افزاید: فرد وسواسی بیماری است که باید در خانواده از او حمایت شود و خانوده ها به دلیل این که درمان این بیماری سخت است، تنها به تذکر کلی در مورد این که فرد باید از اسراف و تضییع حق دیگران احساس گناه کند، بسنده می کنند.
در صورتی که خانواده ها باید بدانند وسواس یک بیماری است و نباید بیماری وسواس را تایید کرد. باید توجه کنند که اگر بیمار می خواهد ملاک هایش را به افراد دیگر تحمیل کند و آنها را متقاعد کند، از او حمایت نکنند اما از مخالفت و اعمال زور بپرهیزند. بیماری وسواسی را باید درک کرد و باید به فهماند که دیگران نمی توانند بر اساس معیارهای او کارهایش را انجام بدهند مراجعه به روانپزشک و روان شناس بالینی در مورد بیماران مبتلا به عارضه وسواس ضرورت دارد تا با دارو و روش های خاص روان درمانی برای درمان او اقدام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *