دوشنبه , ۵ اسفند ۱۳۹۸
ایمپلنت
ایمپلنت

آشنایی با ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت
ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی ریشه های مصنوعی دندان هستند که از تیتانیوم (ماده ای که از نظر زیستی با نسوج بدن سازگاری دارد) ساخته شده اند که در استخوان آرواره فک پایین و بالا قرار داده می شود و پس از طی چند هفته دندانی ساخته شده از چینی یا فلزی روی آن ها نصب می شود.

ایمپلنت
ایمپلنت

ایمپلنت ها چه تارخچه ای دارند و تا چه حد قابل اطمینانند؟
در بررسی ایمپلنت های دندانی میتواند به نمونه های به دست آمده از اقوام مصر باستان، چین و اینکاها در آمریکای لاتین و … اشاره کرده که از وسایل مختلف جهت جایگزینی دندان ها استفاده کرده اند.
جراحان در مورد ساخته شدن استخوان دور فلزات وارد شده به بدن، طی جنگ ها و دشواری جدا کردن فلز از استخوان اتفاق نظر دارند.
امروزه شاهد عملکرد عامل ایمپلنت هایی که در حدود ۵۰ سال قبل در دهان اولیه متقاضیان کاشته شده اند، هستیم. پیشرفت های فوق العاده انسان طی ۵۰ سال گذشته در زمینه بیوتکنولوژِی و صنایع ظریف، با تاثیری بی نظیر در طراحی و ساخت ایملنت ها، آن را به معجزه قران ۲۱ تبدیل و تقدیم شما کرده است.
اطمینان بخش بالا از عملکرد ایمپلنت ها طی سال های گذشته موجب شده است که کارخانه های سازنه، ایمپلنت ها را گارانتی نموده و در صورت لوزم رایگان تعویض نمایند.
چرا از ایمپلنت های دندانی استفاده کنیم؟
در بررسی های آماری مشخص شده است که ۷۰% از جمعیت جهان حداقل چند دندان خود را به علت های گوناگون از دست داده اند. با پیشرفت های عملی اخیر و افزایش طول عمر انسان، از ۶۰-۷۰ سال به ۸۵ الی ۹۰ سال ، به دلیل تحلیل استخوان (آب شدن) و عدم امکان تغذیه ، نیاز به جایگزینی سریعتر دندان های از دست رفته بیشتر احساس می شود.
شاید شما هم دچار این اتفاق بد شده باشید که دندان های شما در اثر پوسیدگی، لقی و یا ضربه از دست داده باشید و جای خالی آن را در دهان احساس کنید.

ایمپلنت
ایمپلنت

سیستم دندان ها و لبخند هر فرد نشانه اعتماد به نفس، شخصیت ارزش ها و روش زندگی و طبقه اجتماعی و میزان ارزش دهی به فرد است.
بنابراین اگر دندان شما از بین برود، باید جایگزین شود در غیر این صورت مشکلات فراوانی به وجود می آید که از یک طرف موجب تحلیل رفتن، نازک و ضعیف شدن استخوان باقی مانده در ناحیه بی دندان شده و از طرفی به علت افت فشار اضافه روی دندان های باقی مانده، به جز سایش و تخریب آن ها، موجب حرکت دندان ها به سمت جاهای خالی می شود. تقسیم بندی جای دندان کشیده شده بین بقیه دندان ها باغث ورود و فشره شدن غذا بین دندان ها و پوسیدگی دندان ها، نارحتی های لثه، کاهش ارتفاع صورت، چین و چروک و احساس پیری و افسردگی می شود.

کاشت دندان در وضایع های مختلف دندانی
وقتی یک دندان خود را از دست داده اید:
درمان قدیمی: پروتز ثابت
این روش زیبایی و توانایی جویدن را تا حدی به شما باز می گرداند اما محافظه کارانه نبوده و به قیمت تراش دندان های مجاور وباریک کردن آن ها تمام می شود که می تواند آنها را مستعد پوسیدگی کرده و در صورت عدم انطباق کافی روکش ها، در دراز مدت طول عمر آن ها را کم می کند.
درمان جدید : ایمپلنت
این روش حداکثر زیبایی و توانیی جودین را به شما هدیه می دهد و نیازی به تراشیدن دندان های مجاور ندارد و به آن ها آسیب نمی زند. درست مثل یک دندان که ریشه دارد عمل میکند و به شما راحتی و آرامش را بر می گرداند.

وقتی تعدادی از دندان های خود را از دست داده اید:
درمان قدیمی: پروتز پارسیل
یک دست دندان نیمه کاره که چندین گیره فلزی نازیبا دارد، البته دندان هایی را که از دست داده اید جایگزین می کند، اما راحتی و زیبایی شما را کامل نمی کند، گیره غذایی دارد باید مدام آن را خارج کرده و تمیز ش کنید . دندان های مجاور هم به دلیل فشار متمرکز گیره ها وتراش به مرور زمان در معرض آسیب می باشند که افزایش دندان های پلاک و تبدیل آن ها به از دست دندان از عوارض این درمان شمرده می شود.
درمان جدید: ایمپلنت

ایمپلنت
ایمپلنت

ایمپلنت به جای دندان هایی که از بین رفته اند، در داخل استخوان فک شما دریک جلسه گذاشته می شود در صورت ضرورت برای حفظ ظاهرتان طی این چند هفته پلاک موقت در اختیارتان قرار می گیرد.
این دندان ها مثل دندان های خود شما زیبا و مقاوم بوده و شما از این که چندین دندان خود را ابه دست آورده اید راضی خواهید بود و تغذیه راحت، اعتماد به نفس و لبخند زیبایی را به شما باز می گرداند.

 

زمانی که تمام دندان های خود را از دست داده اید:
درمان قدیمی: پروتز کامل
بی دندانی مشکلات خاص خود را دارد و برای فرد بی دندان پروتز یک نعمت است.و با این یک دست دندان زیبایی تا حدی به شما باز گردانده می شود و می توانید غذا بخورید اما نه خیلی راحت. گاهی لق است ، گاهی زخم و نارحتی ایجاد میکند، طعم و مزه غذا هم به خوبی احساس نمی شود و هر چند سال یکبار هم باید آستر داده شده و یا تعویض شود.
درمان جدید: ایمپلنت

ایمپلنت
ایمپلنت

در حال بی دندانی کامل دو روش درمانی متفاوت وجود دارد:
روش اول: پروتز کامل ثابت
در این حالت در صورتی که زمان زیادی از کشیدن دندان ها نگذشته باشد و استخوان فک تحلیل زیادی نداشته باشد با گذاشتن چند ایمپلنت در دهان و با نصب کردن روکش روی آن ها صاحب دندان هایی همانند دندان طبیعی خواهید شد که سقف نداشته و دیگر از دهان خارخ نمی شود. احساس برگشتن دوباره دندان ها به دهان، احساس خوشایندی است که به راحتی شما را تامین می کند و دوباره طعم غذا را به خوبی احساس می کنید.

روش دوم: اوردنچر (Overdenture)
این روش که درمان قطعی لق دست دندان است و بیشتر هم استفاده می شود اندکی ساده تر است. نیاز به تعداد ایمپلنت های کمتری دارد و هزینه اش نیز کمتر است. از ایمپلنت برای افزایش گیر دست دندان استفاده می شود و در زمانی که دست دندان شما به عنوان مثال در فکر پایین گیر کافی ندارد می تواند معجزه کند و آرامش و لبخند را به شما برگرداند و از زخم و لقی جلوگیری می کند. در فک بالا نیز با نصب چند پایه می توانیم سقف پلاک بالا را برداریم که طعم، خنکی و گرمی غذا به راحتی احساس می شود.

 

پایان.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خود آموزی در مفیدترینها

خود آموزی یا همان self-study

خود آموزی چیست؟ اهمیت خودآموزی: این روش باعث می‌شود که از اشتباهات قبلی خود درس بگیریم و دیگر آن‌ها را تکرار نکنیم و بیش‌تر تکیه بر نقاط قوت خود داشته باشیم. ابزار مورد نیاز برای خودآموزی: مهم‌ترین وسیله و ابزار برای عملی کردن این روش کتاب خودآموزی است. کتاب خودآموزی: درواقع نویسنده‌ی این کتاب خودتان هستید. این کتاب به شما کمک خواهد کرد تا خودتان را بهتر بشناسید. این کتاب به شما کمک خواهد کرد تا خودتان را بیش‌تر باور کنید و آن گاه به طور مستمر پیشرفت کنید و آینده‌ای زیبا را برای خود در آزمون‌های کانون بسازید. سه نوع سؤال را به تشخیص خودتان انتخاب کنید: 1ـ یادگیری ناقص 2ـ بدون پاسخ 3ـ سؤال مهمی که درست پاسخ داده‌‌اید

در مورد بیماری هاشیموتو چه می دانید؟ برنامه غذایی و درمان

هاشیموتو: تیروئیدیت هاشیموتو نوعی التهاب مزمن تیروئید است که به علت نوعی بیماری خودایمنی به …

یادگیری چیست؟

معنی یادگیری. روان شناسان در تعریف یادگیری به سه فرایند اشاره می کنند: اول، یادگیری …

روانشناسی یادگیری

روانشناسی یادگیری قبل از هرچیزی به شما پیشنهاد می کنم مقاله مطالعه را نیز بخونید. …

با خواص دانه ی انار آشنا شویم

آیا دانه ی انار قابل استفاده است؟ روغن هسته انار با پرس کردن سرد دانه‌های …

مفیدترینها

روش های نوین مطالعه

مطالعه چیست؟.شش روش مطالعه.مطالعه تصویر سازی ذهنی.تاثیر مطالعه در زندگی ما......

میوه اژدها یا دراگون فروت چیست؟

میوه اژدها میوه اژدها (دیگر نام‌ها: پیتایا، پیتاهایا، هو لونگ گو، گلابی توت فرنگی، نانتیکافروت، …

راه های مبارزه با سرماخوردگی

کارهایی که برای مقابله با سرماخوردگی باید انجام بدهید زیاد آب بنوشید وقتی سرما خورده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *