ناخن های مصنوعی تهدیدی برای سلامتی

این روزها آگهی های تبلیغاتی پر است از صفحات و باکس هایی که خواندگان را به کاشت ناخن تشویق می کند. ناخن هایی که در آرایشگاه ها کاشته می شوند و بسیاری از پزشکان و متخصصان پوست و مو در مورد عوارض آن هشدار می دهند. اما به نظر می رسد تبلیغات جذب کننده در این خصوص بسیار بیشتر و گیراتر از هشدارهاست و هم چنین بسیاری از مردم به دلیل ناآگاهی و یا بی توجهی به خطرات به کاشت ناخن روی می آورند.
ناخن چیست؟
آن چه ما به عنوان ناخن از آن یاد می کنیم، صفحه ناخن است که در تمام طول عمرمان رشد می کند و دارای ساختمانی سفت و محکم است و روی یک بستر عروقی قرار دارد. در قسمت قدامی ناخن هم در حاشیه اطراف ناخن هستند.
این چین ها، ساختمانی از جنس پوست دارند و لبه های طرفین ناخن را می پوشانند. ناخن دارای لایه دیگری به نام ماتریکس است. این لایه عامل تولید مثل سلولی و رشد ناخن هاست و زیر پوست چین پشتی ناخن قرار دارد.
ناحیه سفیدی که در قسمت ابتدایی صفحه ناخن وجود دارد، ماهک یا لانولاست. این ناحیه در ناخن شست دست و پا مشخص تر است. ناخن از نوعی پروتئین به نام کراتین ساخته شده است که عامل سفتی آن است. این پروتئین در پوست و مو هم وجود دارد.
رشد ناخن در مردها تا سن ۱۹ سالکی بیشتر از خانم هاست و با افزایش سن این اختلاف کم کم کاهش پیدا می کند. رشد ناخن های دست در ماه در حدود ۹/۱ -۴/۴ میلیمتر در روز است. این در حالی است که انگشتان پا در حدود نیم میلیمتر در ماه رشد می کنند. تحقیقات نشان می دهد فصول مختلف و بیماری های خفیف هم تاثیرات کمی روی رشد ناخن خواهند داشت. برخی از بیماری های شدید هم باعث ایجاد اختلالاتی در رشد ناخن می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *