خیار گل به سر

جوشانده پوست آن درمان بی چون و چرای یرقان است. خودرن پوست خشک آن زایمان را آسان میکند.
کبد را جلا می دهد و صفرا را از معده به خوبی خارج می کند. گل به سر خیار نامیده می شود و با تمام میوه ها یک تفاوت عمده دارد و آن این است که نارس آن گواراتر از رسیده است. در کوچکی خوشبو ، شیرین و خوش خوراک است. ولی همین که بزرگ می شود و به اصطلاح رسیده شده پوست آ زرد شده ، ترش مزه و نامرغوب می شود. ولی بد نیست که به این نکته هم اشاره کنیم که میوه رسیده و کال آن هر دو سفید بوده و دارای خواص و مزایایی مخصوص به خود می باشند. در کتاب های علمی قدیمی اسم عربی آن قثه است و کسانی که قتا ترجمه می نمایند سخت در اشتباه هستند. زیرا قتا خیار چنبر است که در گذشته به آن خیارزه می گفتند و خیار چنبر در قدیم نام میوه دیگری است که در حال حاضر در عطاری ها و داروفروشان آن را فلوس می نامند و از مسهل های بسیار مفید و مشهور است و درخت آن به بزرگی درخت گردو می باشد و در هندوستان می روید. انواع و اقسام دارو، به رنگ های سبز، زرد و سفید جلوه گری می کند. هرقدر هم که نازک و قلمی تر باشد، مرغوب تر است . ولی در بازارهای اروپا و آفریقا، یک نوع میوه آن عرضه می شود که چندین کیلو وزن دارد و بسیار مرغوب است. در گیلان یک نوع میوه آن بسیار دراز بوده و حتی طول آن بیش از یک متر است. خوردن، بوییدن، و مالیدن گوشت آن بر پیشانی جهت سردرد نافع است و قطره قطره ریختن آن و بوییدن آن جهت رفع گرفتگی، بی حوصلگی و بی خوابی موثر است.
آشامیدن آب آن جهت اکثر تب های شدید و تسیکن التهاب و حرارت صفرا و خون و التهاب معده و رفع تشنگی و پاک کردن کبد و زیاد شدن ادرار و بیرون کردن سنگ از کلیه و مثانه و برطرف ساختن یرقان سودمند می باشد.

خیار گل
خیار گل بسر

برای جبران ضعفی که در اثر اسهال در اشخاص پیدا می شود، غذایی بهتر از آن وجود ندارد. یک لیوان آب خیار با نیم سیر نبات مسهل خوب و گوارایی است. و صوخته صفرا و سودا را از معده به خوبی خارج می کند. برای این کار آب میوه رسیده خیار که کمی ترش مزه هم هست بهتر می باشد. اگر تعدادی میخک را در آب آن خیسانده و پس از ۲۴ ساعت آن را صاف کرده و با عسل نوش جان نمایید، گرفتگی شما را برطرف می کند و رنگ رخسارتان را باز می کند و در حقیقت کبد شما را جلا میدهد و روح شما را تازه می کند. آب جوشانده پوست میوه خیار تازه، برای یرقان، داروی بسیار خوبی است و برای این کار بهتر است ۳ روز متوالی آن را نوش جان نماید. بعضی از معده ها قدرت هضم خیار را ندارد و پس از خوردن آن مبتلا به گجاز معده و نفخ شده و دچار پیچش معده و درد تهیگاه می شوند. این دسته از افراد بایستی خیار را با پوست میل نمایند ویا آن را با پوست رنده کرده و با سنکجبین یا ماست و یا آب گوجه فرنگی بخورند و یا آن که پوست و گوشت خیار را جدا کرده و فقط مغز میوه نازک آن را میل نمایند. خیار از آن دسته از میوه های بهشتی است که پیامبر اکرم (ص) به آن علاقه فروان داشتند و خوردن آن را با کمی نمک توصیه فرمودند.
ضماد گوشت و مغز خیار جهت از بین بردن اورام بسیار مفید است و برای درمان اگزما و ترکیدن پوست و رفع خارش آن نافع است، ضماد آن با بوره اسید بوریک و کمی سل باعث از بین بردن آماس گرم توصیه شده است.
خوردن ۱۰ گرم پوست خشک شده آن، زایمان را آسان می کند و زنان حامله قبل از درد زایمان از آن تناول کنند. تخمه آن جزو چهار تخمه خنک بوده و ادرار را زیاد می کند. در داروخانه ها با آب خیار پماد می سازند. کسانی که در مواقع ادرار احساس سوزش می نمایند مبتلا به بند آمدن خیار ادرار دارویی بهتر از خیار در داروخانه ها پیدا نخواهند کرد. خیار و خیار چنبر، سرشار از املاح مختلف ویتامین های ث، ب و آ هستند. خیار چنبر از نظر املاح خیلی غنی تر از خیار بوده و تخمه آن بسیار مفید تر است.
و تنها عیبش این است که کمی دیرتر هضم می شود و در بعضی افراد تولید نفخ و قرقر کردن شکم می شود و یکی از مشخصاتش این است که در اراضی و آب و هوایی که دارای رادیواکتیو زیاد باشد بهتر به عمل می آید و تنش درازتر می شود و چنان چه دیدید، پس از جنگ جهانی دوم و نابود شدن هیروشیما در اثر بمب اتم در اراضی دهات آن شهر، خیار چنبرهایی به وجود آمد که طول آن ها به چندین متر می رسید. برای رفع جلوگیری از نفخ خیار چنبر می توانید دستوری را که قبلا داده شده استفاده نمایید و از منابع سرشار آن بهره برداری کنید . یکی دیگر از برادران خیار، خیار تلخ یا خیار وحشی است که اعراب به آنخیار تلخ یا خیار وحشی است  یعنی خیار الاغ می گویند.
یکی از داروهای ترکیبی است که مصرف زیاد دارد. اگر ابتلا به مرض قند هستید تا می توانید از خیار و تخم خیار استفاده نمایید.

 

پایان.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *