کدام رنگ برای موی شما مناسب تر است؟

 

رنگ کردن مو از گذشته های دور متداول بوده است. یونانیان باستان از صابون های زبر و بی رنگ کننده و حنا برای تغییر رنگ موهای خود استفاده می کردند.

چنین اقدامی در میان آنان نشانه شجاعت و شهامت تلقی می شد. رومیان رنگ های تیره را بیشتر می پسندیدند. آن ها رنگ تیره را با جوشاندن پوست گردو و تره فرنگی به دست می آوردند.

رنگ طبیعی برای مو
رنگ طبیعی برای مو با پوست گردو و توت فرنگی

در دنیای مدرن نیز بازار رنگ مو همچنان داغ ست. بر اساس آمار ۷۵% از زنان آمریکایی از رنگ مو استفاده می کنند در سال ۱۹۵۰، تنها ۷% از زنان این کشور موهای خود را رنگ می کردند که آن هم برای پوشاندن موهای سفید بود.
در چند دهه پیش عامه مردم از رنگ مو استفاده نمی کردند و زنان با موهای رنگ شده مورد تمسخر قرار می گرفتند. این روزها مردان هم به تبعیت از زنان برای پوشاندن موهای سفید، موهای خود را رنگ می کنند. اما انتخاب رنگ مو و فن استفاده از آن به موضوعی گیج کننده بدل شده است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را در انتخاب رنگ موی مناسب یاری دهیم.

آشنایی با اصطلاحات رایج در رنگ مو

آشنایی با اصطلاحات رایج در رنگ مو
آشنایی با اصطلاحات رایج در رنگ مو

Tone : نشانگر گرم یا سرد بودن رنگ اسن. رنگ های گرم (هایلایت کننده ها) قرمز، نارنجی و زرد هستند. رنگ های سرد خاکستری، آبی ، سبز و بنفش هستند.
Level (سطح): درجه روشن کننده تیرگی یک رنگ را نشان می دهد. هر رنگی می تواند از رنگ تیره تر یا روشن تر ساخته شود. بنابراین تغییر درجه می تواند با اضافه کردن یک رنگ تیره و یا روشن انجام شود. رنگ های مو، هم طبیعی و هم مصنوعی، بین درجه ۱-۱۰ طبقه بندی می شوند.
۱ نشان دهنده رنگ سیاه و ۱۰ نشان دهنده روشن ترین بلوند می باشد.
رنگدانه مو: رنگدانه مو ملانین نامیده می شود و مسئول رنگ موی شماست. دو نوع ملانیم در موی شما یافت می شود.
Emplaning معمول ترین نوع می باشد و سایه های قهوه ای تا مشکی به مو می دهد.
Phaeomelanin که تون هایی بلوند و زرد و حنایی و قرمز را به مو می دهد. نبود رنگ دانه تولید رنگ سفید (خاکستری) می کند.
درجات رنگ مو:
۱- سیاه ۲- قهوه ای خیلی تیره ۳- قهوه ای تیره ۴- قهوه ای ۵- قهوه ای متوسط ۶- قهوه ای روشن ۷- بلوند تیره ۸- بلوند روشن ۹- بلوند خیلی روشن ۱۰- بلوند پلاتینی روشن.

انتخاب رنگ موی مناسب
انتخاب رنگ موی مناسب

انتخاب رنگ موی مناسب
یافتن رنگ موی مناسب ساده نیست. انتخاب رنگ دلخواه از روی کاتالوگ رنگ فروشگاه و خریداری آن اقدامی نادر است. رنگ مو را با توجه به رنگ طبیعی مو ، رنگ چشم و پوست خود انتخاب کنید. رنگی که می بینید حاصل بازتاب نور از روی رنگدانه های رنگ شده است. بنابراین ، یک رنگ یکسان روی موهای مختلف بازتاب مختلفی خواهد داشت.

ه رنگ طبیعی مو ، رنگ چشم و پوست خود انتخاب کنید.
ه رنگ طبیعی مو ، رنگ چشم و پوست خود انتخاب کنید.

رنگ درجه ۱۰، مو را روشن و رنگ درجه ۱، آن را تیره می کند. رنگ موی سیان، نور را کمی منعکس می کند و این درست برخلاف عملکرد موی بور است.
وقتی که رنگ موهای خود را روشن می کنید، هاله گرمی از رنگ های رزد و قرمز دور شما دیده می شود. به یاد داشته باشید که ترکیب رنگ های زرد و قرمز، رنگ نارنجی را تولید می کند نه رنگ دلخواه شما را.

بهترین رنگ ها برای کسانی که پوست گندمگون و برنزه دارند رنگ های شیری، گل بهی، مسی، کرمی، کرم نخودی، قهوه ایف زرد سوخته، قهوه ای مایل به قرمز، قهوه ای مایل به طلایی، و رنگ های آی، سبز آبی، فندقی، عسلی، سبز کاهویی و زرد است. برای چشم های کهربایی یا به رنگ قهوه ای، رنگ موهای طلایی با هایلایت قرمز، قهوه ای عسلی، فندقی، مسی و قهوه ای سوخته مناسب است.
در مورد پوست های روشن، هایلایت های آبی قرمز و برای پوست های صورتی و سرخ، رنگ کرم گلی، زیتونی تیره و قهوه ای تیره با سایه آبنوسی جلوه خاصی ایجاد می کند. برای چشم های آبی روشن، آبی خاکستری، آبی تیره، سبز تیره، قهوه ای و مشکی، بهترین رنگ مو ارغوانی با هایلایت شرابی، پلاتینی، خاکستری، قهوه ای تیره، مشکی و شیری است.
چرخه رنگ
اگر شما چرخه رنگ را بشناسید رنگ کردن مو برایتان آسان تر خواهد شد. ممکن است به نظرتان عجیب برسد که موهای شما ترکیبی از سه رنگ است:
قرمز، زردو آبی
این ها رنگ های اصلی هستتند. رنگ های ثانویه نارنجی، سبز و بنفش هستند.
یکی از عناصر مهم و عوامل مهم رنگ کردن مو تعیین رنگدانه زیرین موی شماست. وقتی که شما رنگی را انتخاب می کنید و بر روی مویتان می گذارید امکان دارد به خطار رنگدانه زیرین در موی شما ، همان رنگ دلخواه به دست نیاید.
اگر شما نگاهی به چرخه رنگ بیاندازید یک رنگ مخالف برای هر رنگ وجود دارد اگر موی شما نارنجی باشد رنگ سبز باعث می شود که موی شما قهوه ای شود یا اگر موی شما یم تون زرد دارد رنگ بنفش آن رنگ را از بین خواهد برد.

رنگ زیرین+ رنگ مصنوعی= رنگ نهایی
انواع رنگ مو

نواع رنگ مو
نواع رنگ مو

موقت: فقط به اندازه یک شامپو زدن دوام دارد و فقط بر روی ساقه مو قرار می گیرد.
نیمه موقت: این رنگ به اندازه ۴-۶ بار شامپو زدن دوام دارد.
نیمه ثابت: این رنگ برای پوشاندن موهای سفید و روشن ستفاده می شود و ۲ تا ۶ هفته دوام دارد.
ثابت: فرمول های رنگ در موی طبیعی تغییر پیدا میک ند.
رنگ مو در شکل ها و فرم های مختلف در دسترس می باشد.
مثلا به فرم کرم، ژل تیوپی و یا شامپویی. رنگ موهای شامپویی رنگ مو را به طور دائم تغییر نمی دهند مگر این که به آن ها اکسیدان اضافه شود.
آنتی اکسیدان ها (تسریع کننده فرایند شیمایی در رنگ مو):
پروکسید هیدروژن دارای استحکام زیادی می باشد. این عامل کاتالیزوری است که عکس العمل شیمیایی را فعال کرده و به رنگ اجازه می دهد تا به طور مستکر رنگ مو را تغییر دهد.
قدرت اکسیدان: قدرت اکسیدان که به عنوان تسریع کننده فعالیت شیمایی در رنگ مو به کار می رود با نتایج مورد نیاز و دلخواه شما و هم چنین با تمایلات سازندگان رنگ ها تعیین می شود.
اکسیدان Vol 10: رنگ را فقط به طور جزئی باز می کند.
اکسیدان Vol 20: قدرت بازکنندگی و روشن کنندگی بالابر روی موهای سفید.
اکسیدان Vol 30: قدرت روشن کنندگی بالا با کمترین میزان رنگ.
تسریع کننده های سفید کننده: می توانید برای افزایش قدرت و سرعت این فعل و انفعالات اضافه شوند. به دستور العمل های سازندگان عمل نمایید. وجود تسریع کننده و رنگ فراوان های لایت خوبی بر روی مو نمی دهد موهای خیلی سفید را کم پوشش می دهد و به درجه رنگ دلخواه شما نمی رسد و به سرعت هم ناپدید خواهد شد. انتخاب رنگ مو به مرغوبیت رنگ، سلیقه و خواسته شما و مدت زمانی که می خواهید رنگ روی موهایتان باقی بماند بستگی دارد. اغلب زنان از رنگ های تیره شروع می کنند و هر بار ، رنگ یک درجه روشن تر از قبل را بر می انگیزند. اگر رنگ موی انتخابی موهای سفید را پوشش نمی دهد، از رنگ مرغوب تر و یک درجه بالاتر از رنگ موی اصلی خود انتخاب کنید.

 

پایان.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *