تاثیر مثبت شکلات بر مغز !

تاثیر شکلات
تاثیر شکلات بر مغز سالمندان

شکلات ممکن است باعث افزایش مهارتهای فکری سالمندان شود.
شکلات دوستان سالمند بهانه ی جدیدی برای زیاده روی در خوردن شکلات پیدا کردند. شکلات نه تنها باعث آرامش روح می شود بلکه مغز را هم قوی می کند.

رجانیوز، در یک پژوهش منتشر شده در مجله ی نورولوژی، محققان دریافتند که شکلات ممکن است سلامت مغز و مهارتهای فکری را در سنین پیری افزایش دهد. افراد پیری که در ابتدا در تست استدلال و حافظه عملکرد ضعیفی داشتند و جریان خون مغزشان کاهش یافته بود بعد از نوشیدن روزانه دو فنجان کاکائو به مدت دو ماه بهبود چشمگیری یافتند.

هدف محققان یافته های پژوهش قبلی مبنی بر تاثیر “فلاوانول” شکلات بر جریان خون به سمت مغز در طی حل مسئله در نتیجه ی عملکرد بهتر رگ های خونی بود. در این بررسی برای مشاهده ی تاثیر فلاوانول بر مهارتهای فکری و جریان خون آنها، از ۶۰ شرکت کننده خواستند تاروزانه به مدت ۳۰ روز شکلات داغ غنی از فلاوانول یا شکلات داغ فاقد فلاوانول بنوشند. قبل و بعد از این دوره از آنها خواسته شد تا تست استدلال و حافظه را ،به منظور سنجش قابلیت آنها در تشخیص الگوی یک سری حروف در صفحه ی نمایش کامپیوتر، انجام دهند.

همچنین محققان از اولتراسوند برای اندازه گیری غیرمستقیم جریان خون به طرف مغز شرکت کننده ها، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا MRI برای بررسی ماده ی سفید – فیبرهای عصبی که قسمت های مختلف مغز را به هم متصل می کند، مغز شرکت کنندگان استفاده نمودند.

افرادی که در تست شناختی اول (حدود یک سوم شرکت کنندگان) عملکرد ضعیفی داشتند جریان خون به طرف مغز آنها هم کاهش یافته بود و ماده ی سفید مغز آنها صدمه ی زیادی دیده بود. افرادی که در تست عملکرد خوبی داشتند دارای جریان خون بهتر و ماده ی سفید سالمی بودند، که نشاندهنده ی ارتباط بین جریان خون، عملکرد شناختی و ساختار مغز می باشد.

در پایان ۳۰ روز، محققان دریافتند که شکلات داغ برای بهبود افراد دارای عملکرد ضعیف شناختی و عصبی مفید می باشد. این افراد، بعد از رژیم شکلات داغ بهبود ۸ درصدی را در جریان خون و زمان واکنش ۱ دقیقه سریعتر را در انجام تست شناختی نشان دادند. در میان افرادی که دارای مهارتهای شناختی و جریان خون عادی بودند تغییر معنا داری مشاهده نشد.

برخلاف پیش بینی دانشمندان تفاوت چشم گیری در تغییرات عصبی یا شناختی بین گروه های مصرف کننده ی شکلات غنی از فلاوانول و فاقد فلاوانول وجود نداشت، یعنی ماده ی دیگری از شکلات باعث بروز این تغییرات می شود. دکتر فرزانه سوروند نورولوژیست بیمارستان زنان بوستون می گوید تحققیات بیشتر در این زمینه می تواند پاسخگوی این سوال باشد.

دکتر کاستانتینو یادکولا، نورولوژیست کالج پزشکی ویل کرنل در نیویورک سیتی می گوید محققان بعد از شناسایی ماده می توانند آن را به شکل قرص تولید نمایند.

با مشاهده ی رابطه ی جریان خون با عملکرد شناختی، می توان دلیل مستعد بودن افراد دارای فشار خون بالا به جنون (dementia) را هم توضیح داد. همچنین تست نشان دهنده ی عملکرد شناختی مورد استفاده در این آزمایش را می توان در آینده به عنوان متد ارزان شناسایی افراد مستعد جنون به کار برد.

دکتر سوروند می افزاید: با پیشرفت بیماری درمان دارویی تاثیر زیادی ندارد. اگر ما بتوانیم بیماری را  قبل از ظهور علائم کلینیکی با استفاده از علائم فیزیولوژیکی شناسایی کنیم می توان از بروز آن جلوگیری نمود یا تاثیرات آن را کم نمود.

بنا به گفته ی دکتر یادکولا استفاده از تکنیک اولتراسوند فقط تخمینی از جریان خون به مغز را به محققان نشان داد، کسب اطلاعات بیشتر نیازمند متدهای دقیق تری می باشد. همچنین مدت زمان مطالعه کم بود و نمی توان در مورد طول مدت دوام اثرات شکلات نظری داد.

پایان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *