شیرین ‌بیان و درمان زخم معده

 

شیرین ‌بیان و درمان زخم معده
شیرین بیان

 
یک کارشناس ارشد ترویج و آموزش کشاورزی استان خراسان‌جنوبی گفت: شیرین بیان به واسطه وجود برخی از فلاونوئیدها در درمان زخم معده موثر است.
یک کارشناس ارشد ترویج و آموزش کشاورزی استان خراسان‌جنوبی گفت: شیرین بیان به واسطه وجود برخی از فلاونوئیدها در درمان زخم معده موثر است.

الهام تاجریزی گفت: شیرین بیان گیاهی علفی و چند ساله با ساقه ایستاده و منشعب به ارتفاع ۱۲۰ سانتی‌متر است، این گیاه ریشه‌ای عمیق داشته و گل‌های آن به رنگ آبی و بنفش است، گیاه شیرین بیان از جمله گیاهانی است که در طول رویش به هوای گرم و آفتاب کافی و رطوبت مناسب نیاز داشته و گیاهی نورپسند است.

کارشناس ارشد ترویج و آموزش کشاورزی استان اظهار کرد: این گیاه در بیشتر نقاط ایران بویژه در نواحی شرقی و شمال شرقی دیده می‌شود، زمان کاشت گیاه به صورت مستقیم(بذر) اوایل بهار بوده و کشت غیرمستقیم یا تکثیر رویشی آن اواسط پائیز انجام می‌شود. وی با بیان این که در طب سنتی از ریشه، برگ و گل‌های این گیاه در درمان امراض و بیماری‌ها استفاده می‌شود، در خصوص خواص درمانی این گیاه شفابخش گفت: پودر ریشه شیرین بیان اثر ضد سم دارد.

تاجریزی ادامه داد: شیرین بیان برای برطرف کردن زخم‌ها و التهاب دهان موثر است و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، درمان آنژین و برونشیت موثر بوده وخوردن آن از پیری جلوگیری می‌کند. وی اظهارکرد: علاوه بر اینها این گیاه از اثرات درمانی دیگری چون درمان سرفه، ضد التهاب، مقوی اعصاب، ضد‌موخوره، درمان زخم‌ها و تاول‌های پوست و سوختگی‌های شدید (با استفاده از برگ آن)، جوش، زخم معده و اثنی‌عشر، رفع نفخ معده و سوء هاضمه مفید است.

کارشناس ارشد ترویج و آموزش کشاورزی استان گفت: در صورت بالا بودن فشار خون یا ناراحتی کلیه، قلب یا کبد باید از مصرف شیرین بیان پرهیز کرد. تاجریزی یادآور شد: شیرین‌بیان علاوه بر مصارف دارویی در صنایع بهداشتی و داروسازی به صورت چاشنی در تغییر دادن مزه‌های نامطبوع برخی داروها و صنایع غذایی نیز استفاده می‌شود.

پایان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *