۱۰ پیشنهاد برای غلبه بر استرس کودکان در آستانه شروع سال تحصیلی

کودکان در آستانه شروع سال تحصیلی
10 پیشنهاد برای غلبه بر استرس کودکان در آستانه شروع سال تحصیلی

 

مریم سادات کاظمی:روزهای گرم تابستان، کم کم رو به پایان است و آغاز فصل پاییز تداعی کلاس های مدرسه برای همه است. تعطیلات تابستان برای کودک فرصتی است تا وقت خود را با بازی و تفریح بگذارد، طبق برنامه های خود بدون هیچ محدودیتی اوقاتش را بگذراند و به طور خلاصه، هر کار دوست دارد انجام دهد.

به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین، بازگشایی مدارس و رعایت قوانین آموزشی ممکن است کمی برای کودک مشکل باشد و استرس و نگرانی را برایش به همراه بیاورد. این مسئله خصوصا در کلاس اولی ها بیشتر دیده می شود. برای کمک به فرزند کوچکتان، این شما هستید که می توانید با تغییر برخی عادات و روش ها، او را برای شروع مجدد مدرسه آماده کنید. توصیه های زیر می تواند در این زمینه راهگشا باشد:

۱٫ تنظیم ساعت خواب کودک: پس از مدتی که کودک عادت کرده تا لنگ ظهر بخوابد و شب ها تا دیر وقت در مهمانی یا برای تماشای تلویزیون بیدار بماند، وقت آن رسیده تا ریتم جدیدی برای او برنامه ریزی شود. این کار را چند روز قبل از بازگشایی مدرسه، شروع کنید. شب ها او را در ساعت مشخص به رختخواب بفرستید و صبح ها نیز بیدارش کنید. بهتر است کوچولوی شما دیرتر از ساعت ۹ شب نخوابد.

۲٫ آماده کردن کودک از نظر روحی و روانی: قبل از رسیدن نخستین روز مدرسه، با فرزندتان راجع به مدرسه صحبت کنید. برایش توضیح دهید که چرا باید به مدرسه برود و چه نتایجی را در آینده به دست خواهد آورد. توضیحات شما باید متناسب با شخصیت و سن او باشد. آشنایی با همکلاسان جدید ودوست شدن با آنها، یادگیری کارها و فعالیت های تازه، آموختن چیزهایی که در رشد او مؤثر است و … از جمله این راهنمایی هاست.

۳٫ اطمینان خاطر دادن به او: کودک نگران است و وقتی شما با او راجع به مدرسه حرف می زنید ممکن است گریه زاری کند: ” نه، نمی خواهم به مدرسه بروم!” به او بگویید که نگرانی هایش را به خاطر ورود به محیط جدید درک می کنید. برایش تعریف کنید که شما هم در سن او همین دلهره ها را داشته اید اما خیلی زود با دوستان جدید آشنا شده اید. اطمینان خاطر دادن از این نظر که در شرایط دشوار کنارش هستید، در غلبه او بر ترس و نگرانی مؤثر خواهد بود.

۴٫ تربیت کودک به عنوان فردی مستقل: فقدان استقلال خصوصا در بچه های آخر خانواده، یکی از عوامل اساسی استرس محسوب می شود. برای اینکه فرزندتان را فردی مستقل بار بیاورید، به او بیاموزید که به تنهایی لباس هایش را بپوشد و آنها را در بیاورد. اگر فرزندانتان لباس های مشابه دارند، طوری برای هر کدام علامت هایی روی لباس ها بگذارید تا راحت لباس خود را بشناسند. این موضوع همچنین مانع از جر و بحث بچه ها برای پوشیدن لباس یکسان می شود.

۵٫ توجه به معاینات معمول پزشکی: بینایی، شنوایی، معاینه دندان ها و واکسیناسون از جمله مهم ترین اقداماتی است که باید قبل از شروع کلاس ها ارزیابی شود. این موضوع در آینده کودک بسیار مهم و تاثیر گذار است؛ چرا که معمولا دیده می شود که علت ” تنبلی کودک” تنها ضعف در بینایی یا شنوایی است.

۶٫ اگر بچه به مهد کودک می رود یا مدرسه اش عوض شده است: منتظر نشوید تا در نخستین روز سال تحصیلی جدید، او را به مدرسه ببرید. هیچ چیز برای کودک از این هراسناک تر نیست که به محیطی قدم بگذارد که برایش ناآشناست؛ چرا که احساس می کند در آنجا گم می شود. برای دوست شدن او با محیط جدید، چندین بار او را به آنجا ببرید و قسمت های مختلف مانند کلاس ها، سرویس بهداشتی و … را به او نشان دهید.

۷٫ خرید کتاب هایی درمورد مدرسه و خصوصا روز اول: بچه ها بسیار دوست دارند با قهرمانان کتاب های آموزشی آشنا شوند. به علاوه این کتاب ها در قالب معرفی شخصیت های مختلف، کودک را با اضطراب، دلهره و گریه های کودکان در روزهای نخستین مدرسه آشنا می کند. این داستان ها همیشه پایانی خوش دارد!

۸٫ آماده کردن کیف کوچک برای وسایل شخصی: در این کیف می توانید برای بچه های کوچکتر چند تکه لباس بگذارید. همچنین اسباب بازی، عروسک، برچسب های فانتزی و… خصوصا تاثیر مهمی در تامین نیاز عاطفی کودک دارد و به او اطمینان خاطر می دهد که بخشی از محیط همیشگی زندگی را همراه دارد.

۹٫ والدین عزیز! روز اول صبح زود بیدار شوید: سعی کنید زودتر از همیشه از خواب بیدار شوید تا وقت کافی داشته باشید. کودک را به موقع بیدار کنید و صبحانه کامل برایش آماده کنید؛ اما اگر به خاطر استرس، اشتهایی به خوردن نداشت نگران نباشید و ساندویچ پنیر، کره و مربا و… در کیف مدرسه بگذارید.

۱۰٫ کودک را تا مدرسه همراهی کنید: اگر برایتان مقدور است و کودک نیز به آن تمایل دارد، او را تا کلاس همراهی کنید. اگر فرصت این کار را ندارید، خود را سرزنش نکنید؛ همه چیز را برایش توضیح دهید و سعی کنید شب زودتر به منزل برگردید تا فرزندتان بتواند ماجراهای روز اول مدرسه را برای شما تعریف کند.

پایان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *