دوشنبه , ۵ اسفند ۱۳۹۸
راههای آماده کردن دانش آموزان براي ورود به مقطع تحصيلي جديد
آماده کردن دانش آموزان براي ورود به مقطع تحصيلي جديد

آماده کردن دانش آموزان برای ورود به مقطع تحصیلی جدید !

آماده کردن دانش آموزان برای ورود به مقطع تحصیلی جدید

قدس آنلاین- مریم سادات کاظمی: کم کم که روزهای شهریور ماه رو به اتمام است و برگهای تقویم نوید آغاز فصل هزاررنگ پاییز را می دهد همه ما ناخودآگاه به یاد خاطرات زیبای مدرسه و شور وهیجانات آن دوران می افتیم. شروع سال تحصیلی حال و هوای خاصی دارد؛ گرچه بازی، گردش، مسافرت، خوابیدن تا دیروقت و… محدود می شود اما ته دل همه دانش آموزان قند آب می شود که دوباره با دوستان و همکلاسی ها ملاقات داشته باشند و تجربه شیرین ورود به کلاسی بالاتر را داشته باشند.

به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ پایان دوره ابتدایی و تجربه حضور در فضای آموزشی جدید برای بسیاری از بچه ها نگران کننده است. علاوه بر تغییر محیط مدرسه، حجم و تعداد کتاب های درسی نیز بیشتر شده و هر درس توسط معلم مربوط تدریس می شود. همه اینها در کنار انتظارات و توقعاتی که خانواده از دانش آموزان دارد منشا استرس و نگرانی او می شود.
برقراری ارتباط با نوجوان؛ نخستین کلید دوستی با او
فرزند شما درحال عبور از نخستین مرحله زندگی یعنی کودکی است و کم کم به دوران نوجوانی قدم می گذارد. کم کم باید کارهای بچه گانه را کنار بگذارد و با مسائل جدید و مقدماتی دنیای بزرگترها آشنا شود. همان طور که شما برای برقراری ارتباط صحیح با فرزندتان مشکل دارید وگاه نمی دانید چه رفتاری داشته باشید او نیز در این باره با خودش کلنجار می رود و کلافه است. با شروع سال تحصیلی و تغییراتی مربوط به آن، پدر و مادر باید کاملا از فرزندشان حمایت کنند. او حالا باید قوانین جدیدی را رعایت کند، با شیوه تدریس چند معلم جدید سازگارشود، تکالیف بیشتری انجام دهد و… به طورخلاصه، اگر شما به این موارد توجه نداشته باشید، این همه شرایط جدید برای او استرس آور خواهد بود و ممکن است از ورود به مدرسه جدید و حتی بزرگ شدن ترس و واهمه داشته باشد.
آرامش و همراهی شما بسیار می تواند به او کمک کند. اجازه دهید تا عادات و رفتارهای کودکانه اش کم کم تغییر کند وبا شرایط جدید خو بگیرد.
تغییر محیط
لازم است که فرزندتان را برای ورود به محیط جدید آموزشی آماده کنید. با او در این باره صحبت کنید، قوانین جدیدی را که باید رعایت کند توضیح دهید و مسئولیت اعمال و رفتارش را به خودش بسپارید؛ اما اطمینان خاطر دهید که همواره در کنارش هستید و در صورت نیاز به کمک می تواند روی شما حساب کند. حتما راجع به دوستان و همکلاسان جدیدی که خواهد داشت نیز گفتگو کنید. به طور عملی نیز بزرگترشدن را به او نشان دهید. به عنوان مثال مسیر دورتر مدرسه جدید و رفت و آمد با دوچرخه یا اتوبوس از آن جمله است که بهتر است این مسیر را چندبار با یکدیگر بروید تا به خوبی با محیط آشنا شود. سر زدن به مدرسه و ملاقات با مدیر و کادر آموزشی مدرسه نیز برای کاهش اضطراب نوجوان مؤثر است.
پی آمدهای روحی – روانی
یکی از مهم ترین دغدغه های دانش آموز در این سن، قبول مسئولیت هایی است که کم کم او را از دنیای کودکی جدا می کند. ورود به مقطع تحصیلی بالاتر یعنی پا گذاشتن به محیطی ناآشنا که باعث حساس و آسیب پذیر شدن وی می شود. او از اینکه نتواند دانش آموزموفقی باشد می ترسد و گاه حتی به شدت نگران و مضطرب است و احساس ناامنی می کند. اما مطمئن باشید که همه این احساسات کم کم تغییر می کند و فرزند شما خوشحال و راضی خواهد بود و از شرایط اعلام رضایت کامل می کند. او می آموزد که ورود به مدرسه جدید به منزله گذرگاهی است که او را به سوی تکامل و استقلال پیش می برد.
یکی دیگر از نکاتی که باید مدنظر داشته باشید، مدیریت بر همه جنبه های رفتاری است. این مسئله از آنجا اهمیت زیادی پیدا می کند که او متوجه می شود کم کم از شما فاصله می گیرد و به دنیای بزرگسالی و قبول مسئولیت های متعدد وارد می شود. فرزند شما نیز مانند دیگر نوجوانان این مسائل را با دوستان و همکلاسانش مطرح می کند. اما نخستین پرسش او این است که آیا می تواند در این باره با شما صحبت کند یا نه؟ باید در عمل دوست خوبی برای او باشید تا اعتماد کند و مسائل مختلفی که برایش اتفاق می افتد را با شما در میان بگذارد. به علاوه باید به تدریج مرز بین زندگی خصوصی و اجتماعی را بشناسد. این نکته همچنین درمورد تغییرات جسمانی مربوط به این دوران نیز اهمیت دارد. کودک دیروز حالا دیگر بزرگ شده و باید از این پس، با چهره جدیدش خو بگیرد. خانواده حتما به همه این تغییر و تحولات جسمی و روحی دقت داشته باشند. بعضی از والدین گله مندند که سر هر موضوعی که می خواهند با نوجوان صحبت کنند در نهایت به جر و بحث و ناراحتی می رسد و به همین دلیل ترجیح می دهند برای آرام نگه داشتن محیط منزل زیاد با فرزندشان گفتگو نکنند. این کار اصلا درست نیست چرا که خود نیز هنوز با تغییرات دوران بلوغ کنار نیامده و نیاز به همراهانی دلسوز دارد تا دوستانه او را راهنمایی کرده و نکات مختلف زندگی را آموزش دهند.
برنامه ریزی برای انجام تکالیف مدرسه
برنامه ریزی اصلی ترین مبحثی است که به هیچ وجه نباید از آن غافل شد و باید از نخستین روزهای مدرسه آن را سرلوحه کارها قرار داد. یکی از بهترین راهکارها، دسته بندی وسایل مربوط به هر درس با رنگ ها و برچسب های مختلف است. به خاطر داشته باشید که از امسال، او چندین معلم دارد و اهمیت برنامه ریزی دقیق و جدی به همین خاطر است.
پس از این نیز لازم است که قوانینی برای انجام تکالیف او در نظر بگیرید. تلویزیون، تلفن، موسیقی و هر آنچه که تمرکز او را در زمان درس خواندن بر هم می زند، باید در قرنطینه باشد. برای اینکه فرزند شما تصور نکند که شما پدر و مادر نامهربانی هستید، پیش از شروع کلاس ها با او صحبت کنید. با جویا شدن از نمرات و موفقیت های او در هردرس، کم کم به آنچه مد نظرتان بوده، رسیده اید. اما مراقب باشید که نوجوان را کنترل نکنید؛ بلکه فقط حمایت خود را نشان دهید و از او بخواهید که اگر کمکی مانند نیاز به معلم خصوصی یا کلاس فوق العاده داشت، این مسئله را با شما در میان بگذارید.
تکنولوژی های جدید در دوران نوجوانی
زندگی امروز با ابزار و وسایل جدیدی همراه است. رایانه و تلفن همراه از جمله این ملزومات است که گاه می تواند منشا بحث و جدل بین خانواده و نوجوان باشد. قبل از پیش آمدن این اتفاق در محیط منزل، بهتر است راجع به این که چنین وسایلی در درجه دوم اهمیت هستند، صحبت کنید. به علاوه، اوباید طریقه استفاده صحیح از آنها را نیز بیاموزد. رایانه باید به نوجوان در پیشرفت تحصیلی وعلمی کمک کند، نه اینکه او از کتاب و درس و مدرسه دور شود. تلفن همراه نیز باید یک وسیله ارتباطی و کاربردی باشد و نباید وسیله فخر فروشی نوجوان به همکلاسانش قرار گیرد. اگر تلفن همراه در اختیار او قرار می دهید حتما در رابطه با استفاده صحیح از آن، لزوم حفظ اطلاعات خانوادگی، دریافت پیامک وبلوتوث، زمان محدود در اختیار داشتن گوشی و… با فرزندتان صحبت کنید.
فعالیت های بیرون از مدرسه
یکی از نکات بسیار مهم در دوران نوجوانی این است که او را فقط به محیط خانه و مدرسه محدود نکنیم. اهمیت ثبت نام نوجوان در کلاس های فوق برنامه به این جهت است که به او فرصت شناخت و کشف استعدادها و توانایی هایش را می دهد. اما یک مسئله اصلی و مهم را فراموش نکنید: او را به شرکت در کلاس هایی که تمایل ندارد، وادار نکنید. فرزند شما باید با توجه به توانایی و علاقه و برنامه ریزی زمانی، در یک یا دو کلاس شرکت کند. قرار نیست تا او بار تمام آرزوهای محقق نشده شما را به دوش بکشد. او انسانی مستقل با استعداد ها و علائق خاص خودش است که باید به آنها احترام گذاشت.

آماده شدن برای سرپیچی های تازه
مدرسه راهنمایی یا دبیرستان محیطی است که فرزند شما هنوز آن را نمی شناسد. او باید از این پس با افراد بزرگتر و بیشتری ارتباط داشته باشد که این مسئله نیز می تواند باعث ترس و نگرانی اش شود. به او یادآوری کنید که اگر نیازی داشته باشد، شما در کنارش هستید و حتی او می تواند به لطف و محبت دیگر بستگان نیزتکیه کند. مطمئن باشید که او تفاوت واقعیت و تخیل را به خوبی می شناسد، خیلی زود با محیط مانوس می شود و همه چیز کم کم به روال معمول برمی گردد.
مقالات روزنامه ها،اخبار، گزارشات و… را دنبال کنید تا بتوانید از موضوعات و مشکلاتی که درمسیرمدرسه اتفاق می افتد، مطلع شوید و به فرزندتان آموزش های لازم را بدهید. در این سن سؤالات مختلفی برایش پیش می آید که باید بدون بزرگنمایی و ناراحتی به سادگی و روشن پاسخ دهید. اگر شما هر پرسش او را نوعی بی ادبی یا رفتار ناشایست قلمداد کنید به تدریج از خانواده فاصله می گیرد و جایی بیرون از خانه به دنبال پاسخ هایش می گردد که متاسفانه راهنمایان کوچه و خیابان به اندازه شما دلسوز و مهربان نیستند و ممکن است فرزندتان در دام مشکلات جبران ناپذیری گرفتار شود.

اما سخن آخر… به فرزندتان اطمینان خاطر دهید که برای ابراز وجود، قبول شخصیت و ترس از طرد شدن از طرف جامعه، نیازی به حضور افراد غریبه در زندگیش نیست. شما همیشه در کنارش هستید واز او در برابر هر اتفاقی حمایت می کنید. این احساس همراهی و تنها نماندن یکی از اصلی ترین نیازهای نوجوان در این مرحله از زندگی است.

پایان.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

رابطه عاشقانه تان با این 6 رفتار نابود می شود، مراقب باشید!!

رابطه عاشقانه تان با این ۶ رفتار نابود می شود، مراقب باشید!!

بسیاری از کارهایی که ما انجام می دهیم در دراز مدت رابطه عاشقانه مان را ویران خواهند کرد‎

نحوه مدیریت هزینه های زندگی

نحوه مدیریت هزینه های زندگی

نکاتی برای مدیریت هزینه های زندگی

چند نكته در مورد نوشتن رزومه مؤثر

چند نکته در مورد نوشتن رزومه مؤثر

نکات رزومه نوشتن

مواد مخدر

اعتیاد

اعتیاد جرم است یا بیماری؟

چرا شطرنج بازی بکنیم

شطرنج بازی کردن چه فایده ای دارد؟

شطرنج بازی کردن چه فایده ای دارد؟ تفاوت مغز شطرنج بازان حرفه ای با انسان …

اشتباهات موقع خواب

اﻫﻤﻴﺖ خواب و تاثیر آن بر سلامتی

اﻫﻤﻴﺖ خواب و تاثير آن بر سلامتی

موادغذایی برای کسانی که میخواهند چاق شوند

موادغذایی برای کسانی که میخواهند چاق شوند

موادغذایی برای کسانی که میخواهند چاق شوند

بیست راز با ارزش در زندگی

۲۰ راز با ارزش در زندگی ۱: می دانید مهمترین نعمت خدا که به ما …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *